Жилищен комплекс "Фанагория" - СПА, море и много зеленина

Строителство

altЧастта от комплекса извън основното застрояване е освободена изцяло за рекреативна дейност
Две пететажни сгради, заобиколени от много зеленина и зони за рекреация, оформят новия жилищен комплекс "Фанагория в Златни пясъци. Строителството на обекта предстои през март. Срокът за реализация на проекта е до края 2011 г. Инвестицията е на  "Златни пясъци дивелъпмънт" ООД. Проектът е разработен от екип на "Проарх" АД с главен проектант арх. Георги Асенов.
Имотът, върху който се изгражда комплексът, е разположен на т.нар. трета линия, в относителна близост до един от входовете на курорта, което прави достъпа до него бърз и много удобен. Улицата завършва с тупик и продължава в източна посока като пешехона алея, която тангира южната граница на имота и осъществява връзка с плажната ивица. Теренът е разположен високо, така че околното застрояване остава под погледа и се открива  прекрасна гледка към морския бряг. Същевременно с това е изключително стръмен, което позволява разполагането на две сгради "една под друга" на достатъчно разстояние помежду им, така че хоризонтът да остане открит за повечето обитатели.
Условно двете сгради са наречени тяло А и тяло В. Между тях е развит открит басейн с бар, барбекю и открити пространства за разполагане на шезлонги, чадъри и т.н.
Основният подход към жилищния комплекс е от югозападна посока, където са пропускателният пункт за автомобили и рампата за подземния паркинг. Това е и най-високата точка на терена, което налага разполагането на всички паркоместа в горната част на имота, на запад от тяло А и съответно в сутерена. Благодарение на това обстоятелство останалата част от комплекса извън основното застрояване е освободена изцяло за рекреативна дейност и е създадена среда с много зеленина и пространство. Теренът е терасиран на междинни нива с помощта на подпорни стени и шкарпи и по този начин се обособяват много и различни относително сепарирани зони за отдих. Избягва се струпването на голям брой хора на едно място и се създава впечатление за уединеност и спокойствие.
Тяло А е разположено в "горната" част на имота и е разделено на две части от делатационна фуга. Входовете са от западната страна, където е разположен и откритият паркинг за 43 автомобила и рампа за подземното ниво, където има още 47 паркоместа. За целта са използвани 32 повдигащи платформи по детайл на Klaus multiparking – Германия.
Стълбищата и асансьорите достигат и до сутеренните нива, които поради стръмния терен от източната страна се явяват нормални етажи, а последното е едновременно приземно. На първо сутеренно ниво е оформено и малко помещение за рецепция, достъпно директно от подземния паркинг. По цялата дължина на източната страна на сградата са разположени студиа. По подобен начин е решено и второто сутеренно ниво. По цялата дължина на източната страна са разположени студиа, а по цялата дължина от западната страна – съответните технически и складови помещения На партера и следващите два етажа са разположени студиа и апартаменти (двустайни и тристайни) с източно и западно изложение. Има и четири мезонета, които на горното си ниво имат големи тераси като част от покрива.
Тяло В е разположено в "долната" част на имота. Входът му е от запад. Сградата е "счупена" в средата под ъгъл 35°, така че отваря пространство за открития басейн и прилежащите му площи. В западната част на партерното ниво е разположен ресторант с 36 места. Част от кухнята и залата на столовата са вкопани в терена и са осигурени горно осветление и естествена вентилация. Останалата част от партерното ниво и всички останали етажи са жилищни с двустайни апартаменти и студиа. На сутеренно ниво са разположени СПА център, разделен на две зони – сухи и мокри процедури.
"Фанагория" се състои от общо 143 жилища, от които 68 студиа.
В комплекса са предвидени за изпълнение богат набор от съвременни материали в комбинация с някои традиционни. Предвидени са многобройни паркови елементи за оформяне на околното пространство като пейки, перголи, парково осветление, както каменни облицовки за подпорните стени и отделните озеленени зони.

Източник: stroitelstvo.info

(09.02.2009)