Естествен подбор

Строителство

Строителната активност на терена на бъдещия търговски и офис комплекс "Сердика център" наистина е впечатляваща. Работят хиляда души, на ден се леят по 400 тона бетон, а 11 крана сноват над обекта.

Когато в началото на следващата година строежът бъде завършен, сметката ще изглежда така: използвани 13 000 тона стомана и 107 000 кубика бетон и инвестиция от 210 млн. евро. На десет минути с кола от този строеж – на "Цариградско шосе", непосредствено до разклона за "Дружба", се намират други два колосални строежа - комплексите "Хермес парк" и "Мегапарк" на австрийската "Соравия".

Освен мегаразмерите си трите обекта има и други общи черти. Строителството им трябва да приключи в началото на 2010 г.

Най-вероятно поне в близките пет години те ще останат най-крупните инвестиции в недвижими имоти. Затова и не е чудно, че битката за оцеляване и нови поръчки между строителните компании става все по-свирепа, a основното оръжие ще е свиване на печалбите до минимум.
В новата ситуация обаче не е сигурно, че това ще е достатъчно, особено като се има предвид, че все повече чуждестранни компании изместват свободните си мощности към България и могат да си позволят високите банкови гаранции и отложени плащания, които инвеститорите искат.

Освен това според данните от Камарата на строителите в България през 2009 г. заради спада на чуждите инвестиции обемите на строително-монтажните работи ще намалеят с около 2.5 млрд. евро. в сравнение със същия период на миналата година. С
поред изпълнителния директор на КСБ Иван Бойков очакванията са през 2010 г. спадът да е още по-драстичен. Като основна причина той посочва най-вече ниската инвестиционна активност в сектора на жилищното строителство, където по думите му нови проекти напълно липсват. В допълнение дори и част от вече започнатите се отлагат за неизвестно бъдеще.

Прогнозите на всички строителни компании са, че най-силния удар ще поемат малките и средните компании, които разчитаха на по-дребни поръчки. Според статистиката на КСБ от над 5000 компании в бранша около 100 генерират над 60% от оборота.
Според Любомир Галчев, представител на "Галчев холдинг", много строителни фирми вече предлагат услугата при значително свити обеми на печалба. Ако преди строителните компании работеха с 12% марж, сега според него той е между 5 и 7%. Според представители на сектора вече има компании, които са склонни да работят на почти нулева печалба, стига да не се налага да освобождават служители и да могат да покриват вноските си за вече закупената техника.

Все пак положението не е абсолютно мрачно. Макар и малко, нови строежи предстои да бъдат започнати, но изпълнителите на повечето от тях вече са ясни.

Източник: Строителство.инфо

(31.08.2009)