ЕС съществено променя Закона за наследството

България

Още от сега новият Закон за наследство, който ще влезе в сила от 17 август 2015 г. може да бъде окачествен като революционен, тъй като той ще промени начина на наследяване в 28-те страни членки на Европейския Съюз.
В него се предвижда всички имуществени въпроси, които възникват след смъртта на собственика да бъдат подчинени на законодателството на държавата, в която е живял, а не в държавата, в която се е родил. По този начин се променят правата на хиляди мигранти в страните от ЕС. Към момента се водят 450 000 дела за наследствено имущество и може само да се очаква техният брой да нараства. Сред най-популярните казуси е родители, които искат да оставят децата си без наследство. Трябва обаче да се отбележи, че в редица държави, сред които Франция, Испания, Португалия, Италия и Германия, родените деца от родители, които са сключили брак, са защитени от законодателна гледна точка.
Парижкият нотариус Жан Пиер Саго, който е член на Нотариалния съвет на ЕС, подчертава, че законодателството трябва да бъде преди всичко ефективно, особено като се има предвид, че представители на редица нации придобиват по повече от един имот и то не само в рамките на своята родина, но и в чужбина. Именно този тип наследственост (придобиването на имоти в различи държави от ЕС от едно и също лице) трябва да бъде ясно регулиран до средата на 2015 г.

Изтончик: http://fakti.bg

(10.09.2013)