Държавно финансиране за саниране на жилища вероятно ще има от 2011

Строителство

Евентуално държавно финансиране за санирането на жилищни сгради може да бъде заложено от 2011 г.

За целта работна група ще актуализира през следващата година националната стратегия за жилищната политика и националната програма, стана ясно от изказване пред журналисти на Димитър Стоянов, съветник на министъра на регионалното развитие и благоустройството, цитиран от БТА. Той участва в работна среща за осигуряване на качествено обновяване на многофамилните сгради с цел да се повиши енергийната им ефективност.

Стоянов посочи, че ще бъде направен и анализ на нормативната уредба, за да се прецени дали в нея няма пречки за изпълнението на националните жилищни политики.

Групата започва работа от януари по инициатива на министерството и с участието на експерти. Стоянов изрази лична позиция, че експертите може да завършат работата си до два месеца, което би направило възможно през 2011 държавата да започне да дава пари за саниране.

Димитър Стоянов обясни, че в момента за санирането на сгради и за повишаване на енергийната ефективност може да се разчита на средства от продажби на въглеродни емисии, от оперативните програми „Регионално развитие“ и „Конкурентоспособност“. По тези програми предстои откриването на схеми за плащане за проекти за обновяване на жилищни сгради и за проекти на малки и средни предприятия. Друга възможност са съществуващи кредитни линии или търсенето на нови.

Националната жилищна стратегия на България е достъпна в сайта на МРРБ. Данните в нея са към края на 2002 г., когато общият брой на жилищата в страната е бил 3,692 млн. Към края на 2008 г. в страната има 3,767 жилища, сочат последните данни на Националния статистически институт.

В стратегията се посочва, че „проблемът на енергийната ефективност на жилищата става все по-значим“.

„Най-големи проблеми се очертават в сградите, строени по едропанелна технология, които са 18 900 броя и са разположени в 120 жилищни комплекса в страната. В тези сгради се намират 707 441 жилища, обитавани от над 1,77 млн. души“, става ясно още от документа.

В стратегията са заложени две основни цели - „спиране процесите на влошаване на състоянието на съществуващия сграден жилищния фонд“ и „създаване на работещ механизъм за осигуряване на нови достъпни жилища (за покупка и отдаване под наем).“

Източник: investor.bg

(10.12.2009)