Държавата на икономичен режим

Икономика

Държавата мина на икономичен режим. Освен орязването на разходи по министерства, за да се съберат пари за бедните, служебният министър на финансите Калин Христов направи някои ревизии и в бюджета. 400 млн. лева по-малко приходи от планираното ще постъпят в хазната през 2013 година.

Спадът ще се отрази на разходите за инвестиции, които държавата беше заложила в бюджета. Това предвижда средносрочната прогноза за периода 2012-2014 година, публикувана на сайта на Министерството на финансите. Според очакванията на финансовото ведомство приходите в хазната през настоящата година ще се свият с 400 млн. лева спрямо предварително заложеното до 30,192 млрд. лева. Намалението в постъпленията ще дойде от по-ниски приходи от ДДС (70 млн. по-малко), акцизи (-150 млн. лв.) и европейски фондове (-180 млн. лв.). За да се балансира бюджетът, държавата ще ореже 400 млн. лева от заложените капиталови разходи. Това са парите, които правителството на ГЕРБ беше предвидило за инвестиране в активи и ремонти. Така в рамките на настоящата година страната ще плати за изграждането на магистрали, пречиствателни станции и инфраструктурни ремонти 4,961 млрд. лева вместо предвидените 5,361 млрд. лева.

1% ръст на икономиката

Спадът в приходите ще се отрази и на ръста на икономиката. Бившият финансов министър Симеон Дянков очакваше той да бъде 1,9% за 2013 г. Служебният министър Калин Христов обаче е на друго мнение и занижава тази прогноза до 1%. Негативните тенденции не свършват дотук. Безработицата ще продължи да расте. В рамките на настоящата година заетите ще намалеят средно с 2,4%. Така безработицата ще удари фаталните 13% през 2013 г. През 2014 г. все пак се очаква лек спад до 12,8%.
Увеличаването на безработицата ще окаже "задържащ ефект" и върху размера на доходите. Според прогнозата на финансовото ведомство, те ще нарастват с темпове между 4,5% и 6% в рамките 2013-2016 година.

Инфлацията се свива до 1,8%

От друга страна, забавянето на растежа на икономиката ще сyвие инфлацията, която ще възлиза средно на 1,8% през тази година спрямо предварително очакваните 3,4%. Дефицитът няма да бъде пипан в реално изражение и ще остане в размер на 1,1 млрд. лева, но ще заема дял от 1,4% от БВП поради по-ниската прогноза за ръст. Очакванията за преки чуждестранни инвестиции в България също не са розови - прогнозата е ревизирана и вече очакваме 127 млн. лева по-малко чужди вложения през годината (до 1,576 млрд. лева) спрямо предварително заложеното. Това лесно може да се обясни с несигурността на средата у нас след оставката на правителството, както и с финансовата стагнация, обхванала почти цяла Европа.

Източник: http://www.standartnews.com/

(08.04.2013)