Делът на празните офиси в София е бил 27% през първото полугодие

Пазарът на имоти

Цените продължават да се стабилизират, не се очаква съществен ръст на предлагането заради свитото строителство.

Релокациите и свитото строителство на нови офиси са довели до лек спад в дела на незаетите площи в София през първото полугодие. Данните на консултантската компания Sollers сочат, че през първите шест месеца на годината празните офиси са били малко над 27 на сто от общия обем площи на пазара. В края на миналата година делът на незаетите офиси беше между 28 и 30 на сто, припомнят от компанията.

Най-голям е делът на незаетите офиси в бизнес сгради в периферията на града – близо 23 на сто, а най-малък – в централните части - 10,52%. Делът на свободните офисни площи в широкия център на София е малко над 17%. По-високият процент незаетост в широкия център и периферията експертите обясняват с факта, че там са разположени най-много бизнес сгради – около 95 на сто от всички офис сгради в столицата.

Най-активни на пазара остават фирми от IT сектора, кол-центрове, консултантски компании, счетоводни къщи, тв оператори, туристически агенции, частни училища, застрахователни и телекомуникационни компании. Основни критерии за избор са атрактивната цена, добрата локация, лесна достъпност за служители и клиенти, наличие на паркинг, представителност.

Преместванията движат пазара на офиси

Компанията наблюдава засилване на тенденцията фирми да местят офисите си от центъра към периферията заради по-ниските наеми и наличието на паркинг, кафенета, места за хранене, охрана и други удобства. Обикновено това са фирми, които нямат ежедневна оперативна работа с институции и за които централната зона е проблем, поради часовото ограничение за паркиране, посочва се в доклада.

Друга причина за преместванията са изтичащите договори, сключени при високи наемни нива в периода 2007 – 2008 г., както и по-добрите технически специфики на новите сгради, встрани от идеалния център.

Според Sollers все по-атрактивни за наемателите в столицата стават новите бизнес сгради с удобен градски транспорт. Заради разширението на метрото очакванията на компанията са да се засили търсенето на офиси по бул. "Черни връх", бул. "Цариградско шосе", както и в района на Летище София, Бизнес парк София и Камбаните.

Иначе в момента най-търсените дестинации за нов офис в столицата са бул. "България", бул. "Черни връх", бул. "Тодор Александров" и бул. "Цариградско шосе", отбелязват експертите.

Инвестиционната активност остава слаба

Все още нестабилната икономическа и политическа обстановка се явява основна причина за слабата инвестиционна активност в сегмента на офис площи в страната, се посочва в доклада на компанията. Голям брой проекти остават замразени, а обектите, по които работата е подновена, не са много и са предимно малки сгради в някои от най-търсените райони.

Индикация, че активността в сегмента вероятно ще се задържи на ниски нива, са намаляващите разрешителни за строеж на административни сгради. През първата половина на 2013 г. са издадени 64 разрешителни за сгради с обща разгъната застроена площ 40 758 кв.м. В сравнение със същия период на предходната година се забелязва спад в броя им с близо 16%, а спрямо периода януари-юни на 2011 г., 2010 г., 2009 г. и 2008 г. съответно с 38,46%, 40,19%, 59,49% и 65,59%.

В резултат на слабата инвестиционна активност в сегмента след 2008 г. обемът на въведените в експлоатация офис площи остава малък. В София към юни 2013 г. са завършени около 31 хил. кв.м. офис площи клас А и В, с които общото количество завършени офиси се увеличава с 1,74%. Няма стартирани нови офис сгради през 2013 г., пише още в доклада.

Цените – процесът по стабилизиране продължава

През последните шест месеца при цените на офисите, както продажни, така и наемни, се наблюдава известно стабилизиране. Интересът към покупка на офис обаче силно се е свил, макар да не липсват и такива сделки, посочват от компанията.

Продажните цени на офис площите в страната като цяло се понижават средно с 0,84% за първото полугодие, като за София понижението е от 0,48%, за Варна – 1,65%, а за Бургас – 0,4%.

Наемите в София не са се променили през полугодието и остават в границите между 7 и 10 евро/кв. м., а за Варна– между 6 и 9 евро/кв. м.

Цените на офис площите клас В в страната продължават да падат, но с все по-слаби темпове. През първите шест месеца на годината наемните цени на офис площите в София са се понижили с малко над 2%. На годишна база понижението е от 8,39%. Към края на юни за столицата е отчетена средна наемна цена на второкласни офиси от 5,68 евро/кв.м.

През първото шестмесечие на 2013 г. с най-високи наемни нива в София се открояват кв. "Изток", бул." Черни връх", кв. "Дианабад" и идеалния център, а с най-ниски са крайните квартали като "Младост", "Малинова долина", "Люлин". Наемните цени на офиси в Бизнес парка, бул. "България", бул. "Цариградско шосе", където е ситуиран най-голям обем офис площи, са между 6 и 8 евро/кв. м.

През първите шест месеца на 2013 г. наемите на офис площи клас В във Варна също са продължили да се понижават, като към края на юни вече падат под 6 евро за кв. м. В Бургас към края на юни е регистрирана средна наемна цена на офисите от 3,8 евро/кв.м.

Без сътресения на пазара

Очаква се до края на тази година наемните нива на първокласните офиси да останат стабилни, без значителни колебания, а пониженията в наемите на офисите клас В да стават все по незначителни (в рамките до 5%), прогнозират експертите.

През месеците до края на годината се очаква процентът на незаетост на офис площи в столицата да продължи да намалява. Очаква се и да продължи изместването на офиси от центъра към периферията на столицата.
Не се очаква увеличаване и на предлагането, в резултат на завършени мащабни проекти до края на годината.
Наличието на паркоместа, добри транспортни връзки и ритейл зона остават водещи при избора на офис среда, като сред основните изисквания на потенциалните наематели се нарежда и енергийната ефективност на сградите.

Източник: http://www.investor.bg/

(19.08.2013)