Всичко за среброто

Любопитно

     Приложението на среброто е изключително широко, от индустрията до бижутерията и инвестиционните цели. Това прави метала много популярен и важен продукт на стоковите борси. За разлика от златото, чиято цена се движи предимно от инвестиционното търсене, и едва 11% от търсенето се предопределя от използването му за индустриални цели, около 50% от търсенето на среброто идва от реални индустрии. Други 31% от търсенето е съставлявало физическото такова от бижутерийната индустрия, а останалото е било разпределено между фотографската индустрия и производството на сребърни прибори. Нещо повече - според прогнози на Silver Institute използването на среброто за индустриални нужди се очаква да се повиши с 39% за периода между 2011 и 2015 година, или от 487.4 милиона унции до 665.9 милиона унции.

Изключително силно е било повишението на индустриалното търсене на метала и през периода 2007-2010 година, когато търсенето на среброто е било едва 39% от сектора. Към края на 2010 година основното търсене на метала идва от развитите индустриални страни като САЩ, Европа и Япония, допринасящи за над 50% от търсенето на среброто. Въпреки това обаче, развиващите се страни също допринасят до голяма степен за ръста на търсенето на метала, като особено с пълна сила важи това за Индия и Китай, предвид на ускорения ръст на икономиките им. В тази насока, слабост или рецесия в развитите индустриални икономики, безспорно ще влияе върху търсенето и цената на метала.

Очакванията за развитието на световната икономика до голяма степен предопределя изменението и спекулациите, свързани с цената на среброто. Разширяването на използването на среброто в индустрии, като електронната и производството на автомобили също се очаква да продължи да оказва въздействие върху търсенето и цената на метала, както и в соларната индустрия. По отношение на търсенето, то е до голяма степен ценово-нееластично, тъй като възможностите за замяната му с други суровини е ограничена.

Среброто се добива по целия свят. Над половината от добиваното му обаче идва от пет страни – Мексико, Перу, Китай, Австралия и Чили. Най-голямата мина за добив на сребро се намира в Австралия, като през 2010 година тя е добила 38.6 милиона унции от метала. Мината е собственост на BHP Billiton.

Възможностите за инвестиции и облагодетелстване от изменението в цената на среброто са по няколко направления. На първо място инвеститорите могат да купуват физически сребро. То може да бъде купувано обикновено в колчета по 1 килограм, и 100 унции. Недостатък на тази форма на инвестиции в сребро е необходимостта от физическото му съхраняване и неизплащане на лихви. Инвеститорите могат да инвестират в метала и купувайки сребърни монети.

Най-разпространения начин за инвестиции в сребро е купуването на фючърси върху суровината. Те не изискват физическо съхраняване на метала, както и реална доставка. Това ги прави удобно средство за възползване от изменението в цената на метала, както при поскъпване, така и при поевтиняване.

Източник: profit.bg

(30.05.2012)