В Албена дават 1200 лв. за спасител

Туризъм

Дълго чаканото лято освен приятни емоции носи добри новини и за пазара на труда. Дори през последните години на криза сезонната заетост в туризма, строителството, селското стопанство и търговията даваше хляб, макар и за няколко месеца, на поне 100 000 души, които през останалото време трудно намират работа.

Въпреки рекордната безработица и стагнацията в икономиката положителната тенденция ще се запази и през тази година, прогнозираха работодатели пред “Труд”. “През зимата забраната за тютюнопушене изхвърли на улицата 30 000 души, но сигналите за лятото от лондонската, московската и берлинската туристическа борса са добри”, каза Благой Рагин, председател на Асоциацията на хотелиерите и ресторантьорите.

Прогнозата му е, че през това лято у нас ще дойдат повече чуждестранни туристи. “Затова смятам, че фирмите ще наемат допълнително 50 000-60 000 работници”, каза Рагин. Компаниите в бранша вече усилено търсят спасители, бармани, сервитьори, готвачи, камериерки.

Положението в строителството обаче не е толкова оптимистично. “Лятото е далече и не е ясно какво ще е състоянието на бранша тогава”, каза изпълнителният директор на Строителната камара Иван Бойков.
“Статистиката показва, че обемите на поръчките намаляват, а за съжаление държавата започна да реже капиталовите си разходи, за да даде помощи за социално слабите”, добави той.

Забавянето на европроектите във ВиК сектора и липсата на частни инвестиции също тревожат работодателите в строителния бранш. “Въпреки това смятам, че през лятото фирмите ще наемат около 20 000-30 000 души. Това са предимно сезонни бригади - майстори от Кърджали и Смолян, които се занимават с жилищно строителство”, прогнозира Бойков.

Производството на плодове и зеленчуци и консервната промишленост традиционно осигуряват няколко хиляди работни места за лятото. Големите предприятия в бранша имат по 20-ина постоянни кадри, но през активния сезон някои от тях наемат по още 500 души. В селското стопанство работна ръка трябва предимно в градините и оранжериите. В търговията най-много се търсят продавачи за магазини и павилиони в морските курорти.

Основен проблем във всички сезонни браншове е липсата на опитни работници. “Младите са добре подготвени, но отиват да работят в страни от ЕС, защото там получават много по-високо заплащане, отколкото у нас. Няма как да ги задържим”, оплаква се Благой Рагин. Обикновено главните готвачи у нас изкарвали по около 2000 лв. на месец, докато в чужбина вземали поне 3 пъти повече, обяснява той.

Същият казус тревожи и колегите му в селското стопанство и консервната промишленост, въпреки че там става въпрос за нискоквалифициран ръчен труд. Заради ниското заплащане през последните години все повече хора предпочитат да берат мандарини в Гърция или грах в Дания, отколкото да превиват гръб над лехите с домати у нас. Проблемът е, че работодатели мошеници в чужбина често мамят гурбетчиите.

Възможности за легална и сигурна сезонна заетост в чужбина дават обявите на сайта на Агенцията по заетостта www.az.government.bg. В момента има няколко за Германия. Търсят се сервитьори, готвачи, рецепционисти, служители в заведения за бързо хранене, помощен персонал в увеселителен парк. Заплащането варира според квалификацията и опита, но не пада под 1200 евро на месец.

Този сезон, както всеки друг, по морските ивици има недостиг на спасители. Затова “гларусите” са сред най-търсените за лятото. А заплатата не е за изпускане. Например на старшите кадри курортът Албена дава основна заплата от 1200 лева. Освен това осигурява ваучери за храна за 60 лв., безплатен обяд, транспорт и настаняване. За по-неопитните спасители основното възнаграждение е 650 лв. Кандидатите трябва да представят медицинско удостоверение, свидетелство за съдимост и за правоспособност. Изисква се и заверен талон за воден спасител на море за сезон 2013. Освен за плажовете хотелиерите търсят спасители за външните си басейни. Там заплатата варира около 500 лв., ако има договорка за осигурени храна и нощувки.

Източник и снимки: http://www.novini.bg

(05.04.2013)