Българският пазар на имоти все още най-атрактивен в Европа за британците?

Цени и анализи

Българският пазар на ваканционни имоти е все още най-атрактивният пазар в Европа за британците по отношение „стойност за пари“, но купувачите са много по-предпазливи и за в бъдеще успешно ще се продават само определен вид имоти. Това каза за Investor.bg Иън Уестърлинг, директор в международната брокерска компания Hamptons International.

По думите му има няколко причини за това британците масово да се изтеглят от международните пазари на ваканционни имоти. Наред с кризата и затруднените икономически и финансови условия на вътрешния пазар, както и препятствията на самия пазар за имоти, това е слабият паунд, който е накарал британските купувачи да се върнат в собствената си страна.

Въпреки това той е на мнение, че българският пазар на имоти е все още в състояние да предложи добри сделки на купувачите.

На въпрос дали нашият пазар някога има шанс отново да привлича толкова голям интерес сред британските купувачи Уестърлинг отговори, че определено има такава възможност и дори в момента в сравнение с много от другите пазари родният все още е значително по-евтин.

„Той (българският пазар) не претърпя такива невероятни ценови скокове и въпреки известно покачване, той все още е подходящ като инвестиция“, коментира той.

Безупречна сделка

Въпреки някои признаци на презастрояване, които са характерни в много по-голяма степен за някои от по-установените пазари, българският се намира „по-напред в списъка“ на британсктие купувачи на ваканционни имоти в сравнение със страни като Испания, Франция и Италия, коментира той.

Въпреки това за в бъдеще успешно ще се продават единствено имоти, които са с добра локация, високо качество на строителство и управление, а самата продажба се осъществява по всички правила и професионални стандарти.

Той е на мнение, че именно начинът на продажба и управление на имота са били сред основните причини британските купувачи да се отдръпнат от пазара през последните години. Често е имало случаи на забавяне на изпълнението на даден проект, непрофесионално отношение на продавача или на компанията за управление, което е накарало британците да бъдат изключително предпазливи при бъдещи покупки.

„Това е проблем при всички развиващи се пазари. Бъдещият имот – независимо дали е ново строителство или съществуващ имот – трябва да е обект на безупречна сделка; купувачите трябва да са напълно наясно какво купуват. Ако възникнат каквито и да било въпросителни, те ще се оттеглят“, каза той.

По думите му, след изключително слабото първо полугодие, през последното тримесечие на 2009 г. се наблюдава покачване на покупките на британци на чуждестранните пазари, което говори за началото на възстановяването на доверието. Това доверие обаче няма да се върне с предишните измерения както през последните години и британците няма да са толкова склонни да „експлоатират“ международните пазари както досега.

Уестърлинг каза, че в момента се забелязва значителен интерес към пазарите на имоти в Индия и Мароко, а през 2010 г. интересът към международните пазари на ваканционни имоти от страна на британските купувачи се очаква да продължава да се покачва.

Източник: investor.bg

(23.12.2009)