Българи ще строят зелен град на бъдещето за 100 милиона евро в Русия

Строителство

Град на бъдещето ще построи в горите край руския град Вологда базираната в Ямбол компания  МКМ. Сделката е на стойност 100 млн. евро и трябва да бъде реализирана до края на 2013 г. Договорката е била постигната по време международния есенен технически панаир в Пловдив.
Проектът предвижда изграждането на около 1000 къщи  в абсолютно необитаем и отдалечен от каквито и да са селища и инфраструктура район. Освен къщите, проектът предвижда изграждането на няколко инсталации за производство на биогаз, 50 дка оранжерии, ферми за крави, за свине и птици, завод за преработка на отпадъци, съобщи за Investor.bg президентът на МКМ Продукт Михаил Михов.
На есенното изложение постоянен поток от потенциални новодомци бе привлечен от демонстрационно монтираната сглобяема къща по така наречената рич хаус технология. При нея къщата сама произвежда необходимото й количество електроенергия чрез фотоволтаични панели, сама се отоплява, сама си доставя вода, има си и собствена пречиствателна станция.
Самостоятелно произвежданото електричество е 5 киловатчаса на денонощие. Според специалистите това е напълно достатъчно за осветлението, прането, хладилника, приготвянето на храна, тъй като топлината се осигурява на друг принцип с вградени в стените топлинни акумулатори. 
В жилището се поддържа постоянна температура от 22-24 градуса. Производителите изтъкват, че предлагат конкурентна цена спрямо подобни автономни къщи, произведени от компании в Западна Европа. Цената на една такава „независима” къща в България към днешна дата е 999 евро за квадратен метър, докато в Европа – 3500 евро за квадратен метър, пояснява Михаил Михов.
Договорът е сключен между  МКМ Груп и Руското федерално агентство за проектиране и създаване на този град на бъдещето. Финансирането е осигурено чрез публично-частно партньорство, а целта е усвояване на нови територии. Изграждането на пътищата до новото селище, което ще изникне на картата на Русия, е грижа на държавата. В него се предвижда да живеят на първо време около 4000 души.
В плановете на компанията  влизат още проектиране и изграждане на завод за преработка на отпадъци за 45 млн. евро. В Чувашката автономна република. Отделно има поръчки за такива къщи от индивидуални купувачи в 15 региона на Русия, които ще се изпълняват до 2020 г.
„Разрастването на дейността ни ще създаде 200 нови работни места в България. Поне 200-300 души ще изпратим на работа по обектите в Русия, а косвено ще дадем заетост на няколко хиляди души в България, защото всичко по къщата – от дограмата, до мебелите ще е българско производство. Само керемидите няма да са български”, заяви Михаил Михов.
Един от най-често задаваните въпроси на влезлите в изложената в панаира двуетажна автономна сглобяема къща беше дали е възможно и колко горе-долу струва да се направи автономна по рич хаус технологията вече съществуваща къща.
Ивайло Жеков, под чието ръководство къщите на неговата компания стават автономни, охлади ентусиазма на мнозина. Той поясни, че технологията е такава, че много от съоръженията са под земята и в стените. И затова всичко излиза много по-скъпо, отколкото при новото строителство.

Текст: investor.bg
Снимка: ozelenitel.com

(03.10.2011)