Бургас изпревари София по ръст на цените на жилища за полугодието

Цени и анализи

Бургас е на първо, а София на второ място сред големите градове с най-голямо поскъпване на жилищата през първото полугодие на 2007 г.


В столицата жилищните имоти са поскъпнали средно с 11,98 на сто, като най-голямо поскъпване има в Надежда, Люлин, Манастирски ливади, Кръстова вада и Дружба. Причината е, че в крайните квартали цените бяха на по-ниски нива и много купувачи се насочиха към тях, обясни Катя Ценова, шеф на фирмата.


Най-продаваният тип жилище в София е двустайният апартамент, като тези сделки формират 52% от общите продажби, но тенденцията е към намаляване за сметка на тристайните, което се обяснява с подобрената платежоспособност на купувачите. Сделките с къщи са едва 2% от общите.


В Бургас агенцията регистрира скок от 16,52% в цените на жилищата. До този ръст са довели новото строителство, силният интерес към местния пазар и нарастването на броя на разрешителните за строеж, коментират от Адрес. Най-голямо е нарастването на цените в кварталите Братя Миладинови, Възраждане и Изгрев, като в някои от тях стига и до 30 на сто.


Във Варна квадратният метър се е продавал най-скъпо в страната през първото полугодие. Средната цена е 806 евро, а ръстът е 9,86%, с което морската столица е трета сред големите градове по темпове на поскъпване. Най-голямо увеличение отбелязват цените в кварталите Владислав Варненчик, Център и Цветен квартал.


В Пловдив цените остават относително стабилни, като са нараснали с 3,49%. Най-голямо поскъпване от Адрес отчитат в кварталите Смирненски и Тракия. Причината за по-слабия ръст в града на тепетата брокерите обясняват с липсата на по-големи проекти, което очакват да се промени.


През първите шест месеца на годината продължава и динамичното развитие на пазара в по-малките градове на страната, като най-голям ръст на цените се отчита в Благоевград, където поскъпването е 22%. Средната цена от 525 евро за кв.м се доближава до тази в Пловдив, която е 534 евро.


На второ място по поскъпване е Русе, където цените са нараснали с 21%. В града вече има голяма група румънски купувачи - предимно бизнесмени от Гюргево и Букурещ, привлечени от по-ниския корпоративен данък у нас и по-евтините имоти. Плевен се нарежда на трето място с ръст на цените на жилища от 18%, като има силно търсене на едностайни апартаменти в центъра на града, както и на по-луксозни имоти.


В Сливен средната цена вече е 386 евро/кв. м, което представлява повишение от 17 на сто спрямо второто полугодие на миналата година, а в Стара Загора - 14%.


Интересна тенденция за първото полугодие, която очертаха от Адрес, е постигането на по-високи цени на панелните апартаменти в големите градове спрямо новите тухлени жилища. Според брокерите това се дължи на ограниченото предлагане на панелни апартаменти, което е довело до поскъпването им. Най-голяма е разликата в цените в Бургас, където старото строителство се продава с 32 на сто по-скъпо от новото. Единствено в Пловдив от големите градове не се наблюдава такава тенденция, уточняват от Адрес.


Друга тенденция е намаляването на продажбите на зелено, защото инвеститорите предпочитат да започнат продажби на по-късен етап, а е намалял и делът на спекулативните сделки.


Заради спада на доходността от наеми, от Адрес прогнозират част от собствениците, които са закупили жилища с цел отдаване под наем, да се преориентират към тяхната продажба до края на годината.

 

Източник: Монитор

(23.07.2007)