Банковата система с 466 млн. лв. печалба към 30 септември

Финанси

В рамките на третото тримесечие общата сума на активите на банките у нас е увеличена с 2% (1.6 млрд. лв.) до 84.8 млрд. лв. Нарастват паричните средства (с 993 млн. лв.) и вземанията от кредитни институции (с 834 млн. лв.), става ясно от съобщение на централната ни банка.

През периода юли – септември е регистрирано свиване на портфейлите с ценни книжа със 192 млн. лв., дължащо се на разнопосочната динамика при дълговите инструменти на местни емитенти (основно държавни ценни книжа) и тези на чуждестранни емитенти.

Пазарната позиция на дъщерните банки от ЕС намалява до 64.5%, а делът на местните банки се повишава до 27.7%.

През тримесечието привлечените средства се увеличават с 2.2% (1.6 млрд. лв.) до 72.8 млрд. лв. Привлеченият ресурс от институции, различни от кредитни, нараства равномерно и през трите месеца, като общото увеличение за периода е 1.3 млрд. лв. (6.0%).

Отчетено е засилване на темпа на растеж на депозитите от граждани и домакинства (1.7%, 641 млн. лв.).

Подчиненият срочен дълг и дългово-капиталовите (хибридни) инструменти също се увеличават (общо с 18 млн. лв.).

Запазва се наблюдаваната от началото на годината тенденция при привлечените средства от кредитни институции, които продължават да се свиват и към 30 септември са с 426 млн. лв. по-малко спрямо юни. Средствата от резиденти достигат 82.6% от общия размер на привлечените средства.

Тримесечният темп на нарастване на брутните кредити (без тези за кредитни институции) остава почти без промяна (0.2%), но за разлика от предходния период увеличението (със 113 млн. лв.) е повлияно от растежа на корпоративния сегмент (със134 млн. лв.).

Нарастването на потребителските кредити през юли и септември компенсира изцяло намалението през август и общо за периода те се увеличават с 25 млн. лв.

Жилищно-ипотечните кредити за трето поредно тримесечие се свиват (с 44 млн. лв.).При другите два сегмента от кредитния портфейл (експозиции към централни правителства и към некредитни институции) няма съществени изменения.

Спрямо юни балансовият капитал на банковия сектор се увеличава с 0.8%. Най-съществен принос за нарастването и на доходът от текущата година, подкрепен от повишението на премийния резерв (с 28 млн. лв.) и емитирания капитал (с 5 млн. лв.).

През тримесечието е регистрирана промяна в тенденцията при класифицираните експозиции, като те намаляват със 125 млн. лв. Независимо от забавянето в темпа на растеж на експозициите с просрочие над 90 дни делът им в брутните кредити (без тези за кредитни институции) достигна 17.22% (при 17.09% в края на юни). Съответно съотношението нетни кредити с просрочие над 90 дни се повиши до 10.79% (при 10.73% в края на юни).

Отчетената печалба към 30 септември в размер на 466 млн. лв. е по-ниска с 37 млн. лв. от тази към септември 2012 г., а възвръщаемостта на активите намалява от 0.85% до 0.75%. Финансовият резултат е повлиян от намалените приходи от лихви и повишените лихвени разходи поради растежа на привлечените средства, като нетният лихвен доход е по-нисък с 4.5% спрямо същия период на предходната година.

За деветте месеца на годината са извършени разходи за обезценка за 750 млн. лв., или с 9.2% по-малко в сравнение с деветмесечието на 2012 г.

Нарастването на специфичните провизии за кредитен риск допринася за намалението на общата капиталова адекватност на системата от 16.96% към юни до 16.89% в края на септември. В резултат от увеличението на капитала от първи ред стойността на съотношението за адекватност на капитала от първи ред остава без промяна спрямо предходното тримесечие – 15.61%. 

Размерът на натрупания капиталов излишък се запазва – 2.7 млрд. лв.

Източник: http://profit.bg

(04.11.2013)