Банките в Испания в имотна треска

Пазарът на имоти

   Стотици хиляди непродадени и празни жилища "украсяват" крайбрежните провинции на Испания. Сега банките най-накрая спират кранчето за строителите и продават запасите си, понякога на смешни цени, стига да се намери купувач, пише британският вестник Guardian.

Всички големи испански банки вече имат сайтове за имоти на английски език, създадени, за да им помогнат да се отърват от новите или принудително отнети жилища в портфейлите им. Масово те обещават отстъпки до 60% от офертната цена. Много експерти обаче са на мнение, че цените в Испания ще паднат още повече, както и че офертните цени все още са далеч по-високи от реалните.

Испанският сайт за имоти на Santander - Altamira, обещава "жилища за всички на вчерашни цени". Компанията говори за "ретро цени" от по-малко от 50 хил. евро. Кратко търсене е достатъчно, за да се натъкнете на обява за апартамент с четири спални и две бани във Валенсия за 18 хил. евро.

Много от по-интересните имоти на Altamira са нови, а строителите им са изпаднали в затруднение и банката е придобила десетки апартаменти. В Естепона например банката се опитва да продаде 16 апартамента в комплекс с плувен басен на 15 минути пеша от плажа. Цените на двустрайните и тристайните жилища започват от 85 456 евро, но нито един все още не е продаден. По време на пика на пазара подобни имоти струваха два пъти повече.

Bankia, обединение от седем фалирали банки, които неотдавна поискаха държавна спасителна помощ в размер на 19 млрд. евро, продава принудително отнетите имоти чрез BankiaHabitat. В момента в компанията тече промоция "разходка до плажа", която предлага стотици крайбрежни апартаменти на цени от 39 050 евро.

В разгара на имотния бум през 2006 г. в Испания бяха построени над 760 хил. жилища, или пет пъти повече, отколкото във Великобритания. Оттогава обемът на новото строителство се е свил с 90%, а изпадналите в сериозни затруднения банки вече не могат да отпускат кредити и да търпят неизплащането на лихвите по колосалните заеми, отупснати на строителните компании.

Банките са наясно, че с пускането на имоти на пазара цените ще паднат още повече, така че много от тях предлагат кредити, достигащи до 95% и дори 100% от стойността на имота при ниски лихви, само и само купувачът да се съгласи да плати първоначалната надута цена. Това обаче е клопка, на която малцина биха се хванали, смятат експерти.

В същото време официалната статистика прикрива реалния мащаб на срива на цените. Централната банка твърди, че цените са с 25-30% под пика, но според брокери на имоти спад от порядъка на 40-50% е нещо обичайно в някои райони.

Има информации за тълпи от хора, търсещи изгодни сделки, които се струпват в Испания, за да купуват на рекордно ниски цени, привлечени от десетките сайтове с обещания за суперевтини имоти и кредити. Много от комплексите са построени с евтини и некачествени материали, като често има и нарушения на правилата за строителство в районите около морския бряг, както и проблеми с разрешителните. Купувачите трябва да вземат предвид и високите такси при покупка на имоти в Испания, съветва Guardian.
По статията работиха: Миглена Иванова, редактор Андрей Любенов

Източник: www.investor.bg

(15.06.2012)