Алтернативите на студентските общежития у нас

Пазарът на имоти

Битката за общежития започна. По предварителни данни 500 младежи от Софийският университет ще останат извън класирането за общежитие. В УНСС те пък са почти три пъти повече. От големите вузове единствено Техническият университет ще успее да настани всичките си студенти.

Интензивният нощен живот и ниските наеми, които варират от 25 до 50 лв. на легло, са най-атрактивни за студентите, съобщава БНТ. И въпреки това не е изненада, че и през тази академична година една част от възпитаниците на Алма Матер и УНСС ще я посрещнат от външната страна на общежитието.

На тях им остава само да търсят квартира, съобщава БНТ.

"В месец август и септември около 60 % от търсещите да наемат имот са студенти", казва Калоян Богданов - маркетинг мениджър във фирма за недвижими имоти.

Докато преди години младежите избираха квартали като "Дианабад" и "Младост", сега те се преориентират към о-крайните райони в близост до метрото. Парите също са от значение.

"Наемат хора в група от двама, трима, които обикновено взимат един двустаен апартамент за около 200- 250 евро", обясни Калоян Богданов- маркетинг мениджър във фирма за недвижими имоти.

Дамяна Станулова е студент втори курс в Софийският университет. Не и харесват условията в общежитието, а квартирата и е скъпа. За това тя пътува всеки ден с влак от Своге до София за да отиде на лекции.

Около 30 минути ми отнема пътуването, казва тя, не е много и пътувам с много мои приятели от Своге, които също са предпочели този вариант. Защото да живееш сам и то в София, означава да се грижиш за всичко. Друго си е да се прибереш в къщи.

През последните 8 години фирмите за недвижими имоти у нас отчитат ръст на закупените апартаменти от студенти. Което също е един вид алтернатива, но много скъпа.

Източник: http://profit.bg/

(02.09.2013)