XXL складовете привличат вниманието на онлайн търговците

Пазарът на имоти

Преобразяването на веригите за доставка, стимулирано от бързия растеж на онлайн търговията на дребно, допринася за значително засилване на търсенето на XXL складови и логистични площи – сгради над 50 хил. кв. м, сочат данни на консултантската компания CBRE.
Увеличаването на броя продуктови линии, предлагани онлайн, по-бързите срокове за доставка, които изискват клиентите, както и необходимостта от гъвкавост за справяне с нестабилността на търсенето са сред основните фактори, които движат процеса по ремоделиране на логистичните мрежи, посочва се в доклад на компанията.Усвояването на големи складови и логистични площи надвишава 4 млн. кв. м за 18 месеца – цялата 2012 г. и първото полугодие на 2013 г., сочат данните на консултантите. Това представлява около 14 на сто от общия обем усвоени площи, докато за предходните две години (2010 и 2011 г.) делът им е 6,5 на сто.
На водещите пазари усвояването на XXL складови площи е достигнало 2,5 млн. кв. м през 2012 г. Темповете на усвояване през първото полугодие сочат, че обемът площи ще бъде подобен и през тази година, прогнозират от компанията. В предходни години обемът усвоени XXL складове не надминаваше 1 – 1,5 млн. кв. м, посочва се още в доклада.
Онлайн търговците са най-значимият двигател на пазара на логистични площи като цяло и се очаква в бъдеще активността им да продължи да се засилва. Това ще изисква инвестициите в строителство на специализирани платформи, които да отговорят на основните нужди на наемателите – да се справят с предизвикателните промени на средата и нарастващите изисквания към доставките.
За година и половина 17% от наемателите на XXL складове са от сектора на интернет търговията, но се очаква делът им да нараства. Делът на търговците на храни, заели големи складове (над 50 хил. кв. м) достига 20 на сто, а на търговците на нехранителни стоки – 30 на сто.
Същевременно XXL складовете са привлекли около 20% от инвестициите в логистични, складови и индустриални имоти от началото на 2012 г. до края на юни 2013 г. Най-активни са пазарите във Великобритания, Франция и Германия.
Засилва се и търсенето на големи площи в Азиатско-тихоокеанския регион и Северна и Южна Америка. Към подобни проекти се насочват също пенсионните фондове и държавните инвестиционни фондове, които диверсифицират инвестициите си.

Източник: http://www.investor.bg

(19.11.2013)