BREEAM за устойчивост

Екология

altКакво е зелена сграда? Ако попитате десет души на улицата, почти сигурно е, че ще получите десет различни отговора. Което означава, че ако самите ние нямаме разбиране за определението, как можем да се надяваме, че ще успеем да измерим и въздействието на нашите сгради върху околната среда?

Отговор на този въпрос в края на 80-те години на XX век дава английската компания BRE Global, след като броят на сградите, обявени за зелени, започва да става все по-голям. Отговорът се нарича BREEAM (BRE Environmental Assessment Method) – първият в света метод за измерване на въздействието на сградите върху околната среда (метод за устойчиво строителство). На неговата основа е създаден и другият голям метод и негов "конкурент" - американският LEED.

За къде има разработени стандарти?
- Разработените за Великобритания версии на BREEAM позволяват да бъдат оценявани всички основни типове сгради - офиси, складове, търговски центрове, училища, болници, затвори, съдилища, жилищни сгради.
- От есента на миналата година се прилага и разработената специално за Близкия изток схема BREEAM Gulf, която обхваща най-разпространените видове сгради, които се строят в последните години в този регион - офиси, търговски центрове, хотели, жилищни комплекси.
- Другият географски район, за който BREEAM разработва отделна схема, е Европа. BREEAM Europe, прилагана от края на миналата година, включва BREEAM Europe Retail (за търговски центрове, разработена съвместно с International Consortium of Shopping Centers), BREEAM Europe Offices (за офис сгради, разработена с AIG Lincoln) и BREEAM Europe Industrial (за промишлени сгради).
- Сгради, за които не може да се приложи нито една от съществуващите схеми, поради специфично предназначение или които се намират извън териториите, които стандартните BREEAM схеми покриват, се оценяват с BREEAM Bespoke (по поръчка). За такива сгради се разработват отделни критерии за оценка.
Всички версии на BREEAM се развиват постоянно и се обновяват редовно, за да е сигурно, че отговарят на най-добрите строителни практики.

Оценката, въз основа на която дадена сграда се сертифицира по BREEAM, се основава на девет основни критерия:
- Енергия: подобряване на цялостната енергийната ефективност на сградата (изолация, осветление, ежедневно потребление), намаляване на CO2 емисиите
- Управление ( на строителния процес и на ползването на вече построената сграда), така и: ниво на строителнитe услуги, оптимална ефективност, управление на обектите по безопасен начин, управление по целесъобразен начин
- Здраве и тонус (на живеещите/учещите/работещите в сградата): вътрешни и външни фактори (светлина, шум, качество на въздуха, термален комфорт и т.н)
- Транспорт: близост до обществен транспорт, близост до комунални услуги, осигуряване на транспортни услуги на работещите в сградата и насърчаване на намаляване използването на моторни превозни средства, вело- и пешеходни алеи
- Вода: наблюдение и управление на консумацията на вода и насърчаване на намаляването на потреблението, система за навременно откриване на течовете, ефикасност на разходите
- Материали: насърчаване на използването на строителни материали с ниско въздействие върху околната среда, повторна употреба на някои материали, насърчаване на използването на термична изолация, повторно използване на съществуваща фасада
- Отпадъци: обособяване на строителна площадка за отпадъците, насърчаване на използването на рециклирани и вторични материали за строителството на сградата, съоръжения, позволяващи ефективно сортиране и съхранение на отпадъците (по време на строителния процес и след пускането на сградата в експлоатация)
- Земя и екология: насърчаване на строителството върху вече използвана за същата цел земя; насърчаване на строителството върху замърсени терени, които иначе няма да бъдат използвани, насърчаване на строителството върху терени с ниска екологична стойност, оценка на екологичната стойност на земята и опазване на биоразнообразието
- Замърсяване: насърчаване на използването на възобновяеми енергийни източници, намаляване на вредното въздействие от отоплителните и охлаждащите системи в сградата

Покриването на всяка от подкатегориите на основните категории носи

определен брой кредити

Кредитите, получени от всяка отделна категория, се събират и дават общата оценка на сградата (в % - максималната оценка е равна на 100%), която може да бъде:

Pass (нутрално) ≥30
Good (добро) ≥45
Very Good (много добро) ≥55
Excellent (отлично) ≥70
Outstanding (изключително) ≥85.

Главните категории, които BREEAM измерва, са едни и същи за различните схеми на стандарта. Разликата е в тежестта, която една и съща категория има в различните географски райони, както и в някои от подкатегориите, които могат да бъдат характерни само за дадена схема (например за BREEAM Schools) или за даден регион.

Процесът на сертификация
Оценяването на сграда съгласно изискванията на BREEAM се извършва от независими оценители. BRE Global поддържа мрежа от оценители, които минават през курс на обучение. BREEAM може да се прилага, когато сградата е на ниво проект, когато е в процес на строителство или когато е вече построена, но най-добре е процесът по сертифициране да започне още на проектно ниво (това означава повече покрити критерии срещу по-малко или понякога дори никакви допълнителни разходи).
1. Сградата се регистрира за сертифициране и оценителят прави предварителна оценка на база предоставена му от строителя документация – за да се види дали и каква BREEAM оценка може да се получи при тези параметри на сградата. Оценителят работи със специално разработен софтуер, в който въвежда данните по отделните категории.
2. Ако инвеститорът е съгласен с тази оценка, просто изпълнява заложеното в проекта. В случай че инвеститорът иска сградата му да получи по-висок резултат от получения при предварителното оценяване, оценителят заедно с екипа, който отговаря за проектирането и строителството, определят промените, които могат и трябва да се направят.
3. След като сградата е построена, оценителят сравнява дали реалното й изпълнение отговаря на заложеното в проекта. На проектно ниво може да бъде издаден само временен сертификат, окончателният се издава единствено и само когато сградата е вече построена.
4. След като приключи процесът на оценяването, оценителят изготвя подробен доклад относно дадената сграда – каква оценка й е поставил и защо. Докладът се изпраща в BRE Global, където предоставената от оценителя информация се проверява, за да е сигурно, че оценката е точна (Quality Assurance). След това се издава съответният сертификат. Оценяването се прави от независим оценител, но сертификатът се издава от BRE Global.

За момента в България няма обучени оценители, но това предстои да се случи до края на годината. Ако даден инвеститор иска да направи оценка на свой обект по стандарта BREEAM, може да се обърне към офиса на BREEAM на адрес: [email protected]

Източник: Строителство.инфо

(03.08.2009)