7 начина да стимулирате мозъка си за велики идеи

Любопитно

Каква е разликата между добрата идея и великата идея? Добрите идеи идват през цялото време и помагат за разрешаването на дребни ежедневни проблеми. Великите идеи се появяват по-рядко и изискват повече работа, за да бъдат осъществени. Те не са задължително продукт на високоплатени специалисти, а са по-скоро неочаквани моменти на вдъхновение, които държат големите в бизнеса на върха. Сайтът Business Insider дава няколко съвета как можем да стимулираме мозъка си за генерирането на гениални хрумвания.

Правете си „сесии по наблюдаване”.
Трябва да накарате мозъка си да мисли по нов и креативен начин. Отделете време за специални „сесии”, в които се опитвате да разсъждавате по непривичен за вас начин. Помогнете си като наблюдавате – хора, събития, природа. Правете си например разходки по оживените градски улици или в зоологическата градина. От хора с различно поведение можете да получите идея за нещо, което да използвате в собственото си ежедневие.

Общувайте извън обичайните си кръгове.
Общуването с едни и същи хора кара мисленето ви понякога да зацикля. Опитайте да разширите връзките си. Новите хора няма да ви познават чрез вече разказаните от вас истории, така че можете да преразкажете на ново важното за вас. Свежите перспективи от това комуникиране ще ви помогнат да генерирате нови идеи за бизнеса си.

Четете повече книги.
Не само художествена литература, а и специализирани бизнес издания. Ще научите нови неща и положително ще получите полезни съвети. Художествените книги пък ще ви помогнат да се откъснете от напрежението и да активирате мозъка си за мисловна дейност.

Сърфирайте из Интернет.
Търсачките са полезни, когато знаеш какво търсиш, но най-добрият начин да се генерират идеи е неочаквано намерената информация. Отделяйте по един час седмично за сърфиране из мрежата без посоки. Кликвайте дори на материалите, които ви се струват далече от темата – така обогатявате знанията си и упражнявате мозъка.

Поддържайте дневник.
Освен че записвате мисли, към които можете по-късно да се върнете, дневникът е добър начин да си създадете някои мисловни навици. Всеки ден добавяйте по една идея за дадено нещо, след време ги преглеждайте и избирайте кои да развиете.

Медитирайте.
Трудно е да имаш велика идея, когато мозъкът ти е натоварен с ежедневни грижи. Медитацията ще ви помогне да изчистите съзнанието си от стреса. Така можете да се фокусирате върху разрешаването на по-големи проблеми. Препоръчително е да медитирате по два часа седмично.

Правете „мисловни” упражнения.
Те могат да ви направят по-съсредоточени. Пример за такова упражнение – седнете заедно с колега за десет минути, изберете си специфичен проблем и за това време напишете 42 идеи за разрешаването му. Дори да не постигнете бройката, ще видите, че поне няколко от тях стават.

Източник: http://news.expert.bg

(23.08.2013)