560 млрд. долара златни резерви на централните банки се изпариха

Финанси

Инвеститорите разпродават дяловете си в борсово търгувани фондовете, чиито активи са обезпечени със злато, с най-бързи темпове от две години насам и се насочват към акциите на компании. Това засили спада в цената на златото, който пък изтри 560 млрд. долара от стойността на златните резерви на централните банки по света, пише Bloomberg.

Борсово търгуваните продукти, свързани със златото, губят 37.2 млрд. долара през 2013 г., след като цената на метала вчера падна до двегодишно дъно. Златните фондове отчитат нетен отлив на средства в размер на 11.2 млрд. долара от началото на годината до 10 април, който е най-големият от 2011 г. насам. В същото време световните и щатските фондове, инвестиращи в акции, отчитат нетен приток на средства в размер на 21.25 млрд. долара според EPFR Global.

Централните банки са сред най-големите губещи, защото притежават 31 694.8 метрични тона, или 19% от всичкото добито злато в света, според данните на Световния съвет по златото.
След като нарастваше в 12 поредни години, цената на скъпоценния метал падна с 28% от рекордната си стойност от 1 923.70 долара достигната през септември 2011. Ръстът на икономиките и корпоративните печалби, заедно със забавящата се инфлация пък са оскъпили търгуваните акции с 2.28 трлн. долара през тази година за сметка на златото, показват данни на Bloomberg.

Златни фючърси в Ню Йорк поевтиняват със 17% през тази година, което е най-лошият старт на година за тях от 1981 г., след като отчетоха понижение от 9.3% само на 15 април. Златото навлезе в мечи пазар на 12 април, след като изгуби над 20% от рекордната си цена на затваряне през август 2011 г.
В същото време щатският борсов индекс S&P 500 е нараснал повече от два пъти от 12-годишното си дъно през 2009 г., подпомогнат от безпрецедентното изкупуване на облигации от страна на Федералния резерв, рекордно ниските лихви и трите поредни години на ръст в печалбите на компаниите.

Индивидуалните инвеститори са вложили 19.5 млрд. долара през тази година във взаимни фондове инвестиращи в акции на щатски компании, след като преди това бяха изтеглили от тях 400 млрд. долара в предишните четири години.
Някои инвеститори обаче остават бичи настроени по отношение на златото.
Милиардерът Джон Полсън се придържа към очакванията си, че цената на златото ще продължи да нараства. Той започна 2013 г. с около 9.5 млрд. долара активи под управление в хеджфондовете си, 85% от които инвестирани в различни класове акции, свързани със златото. Спадът в цената на метала през тази година изтри 1.5 млрд. долара от личното му състояние до 15 април. Полсън обаче продължава да се придържа към тезата, че металът е най-добрият хедж срещу инфлацията и валутната девалвация.

Компанията BlackRock е най-големият акционер в iShares Gold Trust с 5.9% и петият най-голям в SPDR Gold Trust, който е най-големият борсово търгуван фонд, чиито активи са обезпечени със злато. Paulson & Co. пък е най-големият акционер в SPDR с дял от 5.7%.
Спадът в цената на златото намали стойността на резервите на централните банки и на Международния валутен фонд (МВФ) до около 1.4 трлн. долара, в сравнение с рекордните 1.96 трлн. долара, според данни на Световния съвет по златото. Централните банки са купили 534.6 тона злато през миналата година, което е най-голямото количество от 1964 г. насам.

САЩ и Германия са най-големите притежатели на злато, като металът съставлява над 70% от общите им резерви.
Около 773 млрд. долара от стойността на пазара на златото бяха изтрити в световен мащаб на 15 април, което понижи стойността му до около 7.5 трлн. Долара в сравнение с 8.3 трлн. долара в предходната седмица. Оценките са базирани на пазара на фючърси и на данните на Световния съвет по златото, че в света са добити 171 300 тона злато. Изтритата стойност от пазара е по-голяма от пазарната капитализация на всички компании търгувани на борсата в Сингапур, според данни на Bloomberg.
Милиардерът инвеститор Джордж Сорос, който през 2010 г. заяви, че при златото има балон, намали дела си в борсов търгувания фонд SPDR с 55% през четвъртото тримесечие на 2012 г.

Източник: http://profit.bg/

(18.04.2013)