50% от продаваните имоти са некачествени

Строителство

Повечето от жилищата, строени по време на имотния бум, са с нерационално разпределение на обитаемата площ.

Половината от предлаганите в момента за продажба жилища не отговарят на изискванията за качество на купувачите. Това съобщи вчера Антон Андонов, управител на „ЕРА София тренд”.

Според него тези жилища са градени по времето на имотния бум в страната, когато строителите и предприемачите се стремяха към максимална печалба и правеха компромиси с качеството на имотите и най-вече с разпределението на използваемата им площ.

„В условията на голямо предлагане купувачите искат за парите си да вземат жилище, което да им е удобно и да отговаря на капризите им”, уточни брокерът.

Сделките за жилищата в София са средно за 50-60 хил. евро, а в големите градове на страната - между 35 и 45 хиляди. Това означава, че се купуват предимно двустайни и тристайни апартамент и са предназначени за основно жилище, сочи статистиката.

Въпреки че нивата на лихвите на ипотечните кредити остават на сравнително ниско ниво, купувачите избягват да теглят подобни заеми, посочи Теодора Димитрова, шеф на "ЕРА - България".

„В края на 2012 г. средната лихва за ипотечен кредит със срок на погасяване 15-20 години е била 7%, а през април тази година пада до 6,9 на сто. Въпреки тази тенденция хората предпочитат да финансират сделките предимно със собствени средства добави тя. По думите й, ако се стигне до кредит, купувачите се стараят той да е не повече от 50% от цената на имота.

През първото полугодие има ръст от 23% в броя на сделките с жилищни имоти, сочат данни на агенцията.

От края на 2012 г. спадът в цените им забави темпо и до средата на годината цените намаляха между 1 и 3 на сто.

През декември средната цена на квадратен метър жилищна площ в столицата е била 737 евро, към март тя пада по 727 евро. За страната показателите спадът е от 447 на 443 евро.

„Основно клиентите търсят своя първи собствен дом или искат да сменят сегашното си жилище с по-добро. Много от тях през последните години са отлагали сделка заради силния спад на цените в очакване на стабилизация”, смята Димитрова и прогнозира, че в близко време не се очакват резки промени на имотния пазар.

Източник: http://www.pariteni.bg/

(30.09.2013)