Средновековен манастир "Св. Йоан Продром"

Българските забележителности
Местонахождение:  град Кърджали, кв. Веселчане

Средновековният манастир "Йоан Продром" е прекрасен български манастир, ширещ се на живописния десен бряг на река Арда в кърджалийския квартал „Веселчане“.

Отстои на 48 км от град Хасково и на около 244 км югоизточно от столицата София.

За първи път останките на манастира са открити през 30-те години на миналия век от група местни археолози. По-късно – през 1962 година, при строителни работи са намерени нови части от манастира и останки от църквата. Археологическите разкопки обаче започват едва в средата на 80-те години. Тогава излизат наяве елементите на голям манастирски комплекс, ограден със солидни крепостни стени. В центъра му се откроили стените на църква с уникални стенописи, достигащи на места до 3,5 метра. Археолозите предположили, че става дума за храм на епископски манастир, създаден през XIII век.

 

ИСТОРИЯ

Историческите сведения и запазените останки от градежи дават основание да се твърди, че манастирът се е превърнал още в края на IX и началото на X век в епископско, а по-късно и в митрополитско средище. За това свидетелстват уникалните находки, намерени в храма и около него – пет зидани гробници. Една от гробниците, която се намира в църквата, е била затворена херметически. След внимателното отваряне, са били открити мощи на висш християнски духовник от края на XI и началото на XII век, както и напълно запазен епитрахил (църковна одежда), тъкан със злато и с необикновена украса, както и зашити в платнен кръст църковни мощи.

Първата църква в рамките на манастира се появява през втората половина на ІХ век. Тя представлява еднокорабна, едноабсидна църква, типична за ранното християнство. Днес могат да се видят незначителни останки от абсидата и централната част.

По-късно, в началото на ХІ век, на мястото на тази църква е изграден монументален триабсиден храм, чиято архитектура напомня на атонския храм “Св. Атанасий”. В периода ХІІ-ХІV век църквата се изографисва, а манастирът постепенно е застроен с представителни и помощни помещения. Първоначално манастирът се е снабдявал с вода чрез специален покрит водопровод, изграден от каменни плочи. В двора на манастира и днес може да се види кладенец с четириъгълна форма.

Богатият манастир, служил за център на епископията Ахридес, осъществявал оживена търговия с останалия свят, но и привличал грабители. В началото на ХІІІ век той е ограбен и разрушен най-вероятно от Четвъртия кръстоносен поход. Монасите го възстановили, но през 40-те години на ХІV век отново е опожарен и вече е изоставен.

Легендата разказва, че след поредния набег е преизписана южната конха, върху която зографът е оставил думите – “аз, Добромир, писах в светия Продром”. Манастирът преживява моменти на възход и на падение. Животът в него затихва в края на 14 век, но паметта за него се запазва до началото на новото столетие.

Днес от крепостта са оцелели само три от стените, а стари писмени източници сочат, че там се е издигало укрепление от четири кули. Структурата му наподобява римските и ранновизантийските крепости. Четириъгълната форма на манастирското укрепление е характерна за Атонските монашески обители от края на Х и началото на ХI век. На книжния пазар се продава макет на цялостния вид на манастира, който е направен на базата на научни реконструкции.

Поради високата художествена и архитектурна стойност останките от средновековния манастир и църква „Св. Йоан Продром” са обявени за паметници на културата от национално значение, а манастирът е включен в 100-те национални туристически обекта на Република България. Голяма част от находките, открити при проучването на манастира, могат да се видят в Регионалния исторически музей в град Кърджали.

транспорт и настаняване

До манастира може да се достигне лесно, тъй като се намира в самия град Кърджали. Градът предлага прекрасни условия за настаняване, на разположение на посетителите са няколко хотела, вили и къщи за гости.

Източници: www.bulgariancastles.comwww.kardzhali-tourism.info
Снимки: Мирела, http://bulgariatravel.org



Градска градина "Алжир"

Градска градина "Алжир" се намира в кв. "Банишора" от двете страни на бул. Христо Ботев, между ул. "Софроний Врачански" и ул. "Братя Миладинови".

Виж на картата

яз. Жребчево

Язовир Жребчево е четвъртият по големина язовир в България, разположен в красива подпланинска местност, до селата Баня и Асеновец, от община Нова Загора.

Виж на картата

Патриаршески манастир "Света Троица"

На 6 км северно от гр. Велико Търново се намира манастирът известен още като Асенов и Шишманов. Възникнал е през XI в., около 1070 г. Останките от стария манастир се намират на 1 км северно от сегашните манастирски сгради.

Биосферен резерват Чупрене

Резерватът е един от най-големите биосферни резервати в България, създаден през 1973 година, за да се запазят най-северните иглолистни гори на България. През 1977 година е включен в списъка на биосферните резервати по програма "Човек и биосфера" на ЮНЕСКО.

Виж на картата

Водопад "Сини вир"

"Сини вир" е името на малък водопад, намиращ се на Медвенската река в близост до с. Медвен.

Виж на картата

Залив и резерват Болата

Болата е малък, красив залив и резерват на българското Черноморие. Намира се от северната страна на нос Калиакра, на около 6 км югоизточно от с. Българево, около 13 км от гр. Каварна в къщата посока, и приблизително на 74 км североизточно от гр. Варна.

Виж на картата

Пещера Водните дупки

Пещерата Водните дупки се намира в община Априлци, в пределите на Национален парк "Централен Балкан", на северния склон на масива на връх Ботев.

Виж на картата

Алботински скален манастир

А̀лботинският манастир е недействащ средновековен скален манастир, част от Видинска епархия.

Виж на картата

Узана - географският център на България

Узана - сърцето на Балкана. В своята прегръдка планината е съхранила това необикновено място, където можете пълноценно да се заредите със сила и с часове да се любувате на нейното величие и красота. Далеч от шума и суетата тук ще намерите щедро изобилие от багри, спокойствие и мир, ще зарадвате сърцето си с мелодията на птичите песни, с горския дъх и шепота на диви треви…

Червеница - геоложкият феномен над с.Кунино

Природният феномен Червеница е монолитен скален блок, издигащ се на повече от 150 м над речната тераса на р. Искър при с. Кунино. Разположен е на около 46 км източно от гр. Враца и приблизително 120 км североизточно от гр. София.

Виж на картата

Музей на солта

Единственият по рода си музей в Източна Европа, посветен на производството на сол чрез слънчево изпарение на морската вода, гр. Поморие

Виж на картата

Лопушански манастир "Св. Йоан Предтеча"

Лопушанският манастир е разположен в Стара планина, в долината на река Дългоделска Огоста. Той е действащ и се състои от църква, жилищни и стопански сгради и белокаменна чешма, обградени от каменна стена.

Виж на картата

Резерват Тауклиман

Природният резерват Тауклиман е типично свлачище с дължина около 4 км, оформено между ръба на Добруджанското плато и морския бряг.

Базилика "Света София" - гр. София

Раннохристиянската базилика "Света София" е действащ православен храм в центъра на град София. Църквата е построена вероятно в началото на VIв. върху останките от раннохристиянски гробници от II - IVв. и руините на две по-ранни църкви от IV-Vв. Разположена е сред некропола на антична Сердика.

Виж на картата

Средновековна крепост "Моняк"

Крепост "Моняк" е една от най-големите и високо разположени крепости в Родопите край село Широко поле, област Кърджали

Виж на картата

Вакарелски манастир "Св. Петка"

Вакарелският манастир "Света Петка" е основан през ХХ в., а сега е периодично действащ. Функционирал е като женски манастир.

Виж на картата

Пещера "Утробата"

Уникален храм от времето на траките край село Ненково, област Кърджали

Виж на картата

Скален комплекс "Глухите камъни"

Мегалитният комплекс Глухите камъни е едно от най-големите тракийски светилища от пр.н.е., чиято сила продължава да действа и днес на всеки, който го посети.

Виж на картата

Крепост Кривус

Средновековна крепост, разположена върху живописна скала над река Арда край село Башево, област Кърджали

Виж на картата

Лъджански манастир "Св. св. Константин и Елена"

Лъджанският или Ивайловградският манастир "Св. св. Константин и Елена" е разположен близо до ивайловградския квартал Лъджа

Виж на картата