Регионалнен исторически музей, гр. Стара Загора

Българските забележителности
Местонахождение:  град Стара Загора, Център

Регионалният исторически музей в Стара Загора е сред най-старите музеи в България и сред големите в Европа. Той съхранява над 120 000 паметника на културата. Първата експозиция е открита през 1907 г. През септември 2007 музеят се премества в нова сграда в центъра на града, която бе  официално открита за посетители през март 2009 г.

Днес старозагорският музей поддържа и обслужва редица самостоятелни обекти в града: “Неолитни жилища” (VІ хил. пр. Хр.), “Античен форумен комплекс ІІ-ІV в”, “Късноантичен жилищен дом с мозайка, ІV в.”, “Късноантична обществена сграда с мозайки, ІV-VІ в” в Пощенската палата, “Хилендарски метох”, Къща-музей “Градски бит ХІХ в” и др. В институцията се съхраняват над 100 000 оригинални експонати от различни епохи.
Изключителни по своята стойност са повечето сбирки: праисторическата, етнографската и нумизматичната, колекцията от тракийски колесници, от античен бронз, от антично стъкло, реликви, свързани с историята на българския народ от Възраждането до наши дни.  Уникални са експонатите „костен идол” и „мраморна антропоморфна фигурка” (V хил.пр.Хр.), шлем-маска, сарматски меч, златна огърлица, лантерни, стъклена фиала с танцуваща жена, мраморна статуарна група на Орфей от античната епоха, каменна плоча на лъвица с лъвче от ХІ в., препис на Паисиевата “История славянобългарска” и др.

През годините музеят ръководи и участва в десетки археологически експедиции, от които с особена значимост са разкопките на Азмашката селищна могила (първата цялостно проучена селищна могила на Балканския полуостров), на праисторическите медни рудници в местността Мечи кладенец край Стара Загора (българо-руска експедиция), на многослойния исторически обект в местността Чаталка, на десетки обекти в археологическия резерват “Августа Траяна-Верея-Боруй”, на късноантичната пътната станция Карасура край с. Рупките, Чирпанско (българо-германска експедиция), на много надгробни могили и др.

Старозагорският музей поддържа международни контакти с повече от 20 музеи, университети и библиотеки в Германия, Англия, Русия, Румъния, Австрия, Македония, Франция, Гърция, Унгария и др.
Директорите на музея са членове на международната музейна организация към ЮНЕСКО – ИКОМ. През 1984 г. Стара Загора е домакин на VІІІ международен симпозиум по античен бронз, в който доклади изнасят учени от 30 страни на света. Музеят в Стара Загора участва в издадените във Виена корпуси на антични мозайки и стенописи от България. Той е организатор или съорганизатор на международни, национални и регионални научни конференции, симпозиуми и колоквиуми. Старозагорският музей е един от участниците в подготовката и създаването на научно-документалния филм “Раждането на Европа”, изготвен по инициатива на Би Би Си, Англия. В него се показва технология на производство на мед през ІV хил. пр.Хр., заснети са откритите неолитни жилища от VІ хил.пр.Хр. и праисторическа селищна могила.

Регионалният исторически музей в гр. Стара Загора е част от 100-те национални туристически обекта.

Работно време:
Вторник – Неделя
10 – 18 ч.
Понеделник – почивен ден

Адрес:
6000, Стара Загора
бул. „Руски” № 42

За контакти:
Тел.: +359 42 919 201
         +359 42 919 214

e-mail: [email protected]  
web сайт: museum.starazagora.net 

Използвани източници и снимки: museum.starazagora.net, tourism-bg.netbg.wikipedia.org



Градска градина "Алжир"

Градска градина "Алжир" се намира в кв. "Банишора" от двете страни на бул. Христо Ботев, между ул. "Софроний Врачански" и ул. "Братя Миладинови".

Виж на картата

яз. Жребчево

Язовир Жребчево е четвъртият по големина язовир в България, разположен в красива подпланинска местност, до селата Баня и Асеновец, от община Нова Загора.

Виж на картата

Патриаршески манастир "Света Троица"

На 6 км северно от гр. Велико Търново се намира манастирът известен още като Асенов и Шишманов. Възникнал е през XI в., около 1070 г. Останките от стария манастир се намират на 1 км северно от сегашните манастирски сгради.

Биосферен резерват Чупрене

Резерватът е един от най-големите биосферни резервати в България, създаден през 1973 година, за да се запазят най-северните иглолистни гори на България. През 1977 година е включен в списъка на биосферните резервати по програма "Човек и биосфера" на ЮНЕСКО.

Виж на картата

Водопад "Сини вир"

"Сини вир" е името на малък водопад, намиращ се на Медвенската река в близост до с. Медвен.

Виж на картата

Залив и резерват Болата

Болата е малък, красив залив и резерват на българското Черноморие. Намира се от северната страна на нос Калиакра, на около 6 км югоизточно от с. Българево, около 13 км от гр. Каварна в къщата посока, и приблизително на 74 км североизточно от гр. Варна.

Виж на картата

Пещера Водните дупки

Пещерата Водните дупки се намира в община Априлци, в пределите на Национален парк "Централен Балкан", на северния склон на масива на връх Ботев.

Виж на картата

Алботински скален манастир

А̀лботинският манастир е недействащ средновековен скален манастир, част от Видинска епархия.

Виж на картата

Узана - географският център на България

Узана - сърцето на Балкана. В своята прегръдка планината е съхранила това необикновено място, където можете пълноценно да се заредите със сила и с часове да се любувате на нейното величие и красота. Далеч от шума и суетата тук ще намерите щедро изобилие от багри, спокойствие и мир, ще зарадвате сърцето си с мелодията на птичите песни, с горския дъх и шепота на диви треви…

Червеница - геоложкият феномен над с.Кунино

Природният феномен Червеница е монолитен скален блок, издигащ се на повече от 150 м над речната тераса на р. Искър при с. Кунино. Разположен е на около 46 км източно от гр. Враца и приблизително 120 км североизточно от гр. София.

Виж на картата

Музей на солта

Единственият по рода си музей в Източна Европа, посветен на производството на сол чрез слънчево изпарение на морската вода, гр. Поморие

Виж на картата

Лопушански манастир "Св. Йоан Предтеча"

Лопушанският манастир е разположен в Стара планина, в долината на река Дългоделска Огоста. Той е действащ и се състои от църква, жилищни и стопански сгради и белокаменна чешма, обградени от каменна стена.

Виж на картата

Резерват Тауклиман

Природният резерват Тауклиман е типично свлачище с дължина около 4 км, оформено между ръба на Добруджанското плато и морския бряг.

Базилика "Света София" - гр. София

Раннохристиянската базилика "Света София" е действащ православен храм в центъра на град София. Църквата е построена вероятно в началото на VIв. върху останките от раннохристиянски гробници от II - IVв. и руините на две по-ранни църкви от IV-Vв. Разположена е сред некропола на антична Сердика.

Виж на картата

Средновековна крепост "Моняк"

Крепост "Моняк" е една от най-големите и високо разположени крепости в Родопите край село Широко поле, област Кърджали

Виж на картата

Вакарелски манастир "Св. Петка"

Вакарелският манастир "Света Петка" е основан през ХХ в., а сега е периодично действащ. Функционирал е като женски манастир.

Виж на картата

Пещера "Утробата"

Уникален храм от времето на траките край село Ненково, област Кърджали

Виж на картата

Скален комплекс "Глухите камъни"

Мегалитният комплекс Глухите камъни е едно от най-големите тракийски светилища от пр.н.е., чиято сила продължава да действа и днес на всеки, който го посети.

Виж на картата

Крепост Кривус

Средновековна крепост, разположена върху живописна скала над река Арда край село Башево, област Кърджали

Виж на картата

Лъджански манастир "Св. св. Константин и Елена"

Лъджанският или Ивайловградският манастир "Св. св. Константин и Елена" е разположен близо до ивайловградския квартал Лъджа

Виж на картата