ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА НАСЕЛЕНИТЕ МЕСТА В БЪЛГАРИЯ

Държава:

БЪЛГАРИЯ ГЕРМАНИЯ ГЪРЦИЯ

Селища:

ИНФО ПАКЕТ
Полезна информация за населеното място. Общини, училища, детски градини, болници, РПУ, магазини, доставчици на услуги и др.

с. Балей

Вижте къде се намира на картата Имоти в област Видин - с. Балей

Балей е село в Северозападна България. То се намира в Община Брегово, Област Видин.

Селото отстои на 5 км северно от общинския център гр. Брегово, на 31 км северозападно от областния град Видин и на 227 км в същата посока от гр. София.

Балей попада в умерено-континенталната климатична област със сравнително студена зима и горещо лято. Средната надморска височина достига до 199 м. Населението на селото наброява около 450 души.

Селото е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край река Тимок и отдалечено на 2 км от река Дунав. Устието на река Тимок се намира в землището на селото, тя протича близо до площада, силно замърсена е от сръбската мина Бор.

В селото има действащо читалище с киносалон за 450 посетители, пощенски клон, целодневна детска градина, съществува и нефункционираща сграда на училище за 250 деца. На територията на селото се намира единственият в района старчески дом за хора с увреждания и трайна загуба на подвижност. Жителите на Балей могат да посещават намиращите се в Брегово и съседни села училища и медицински заведения.

 

Местното население се препитава основно със селскостопански дейности, предимно отглеждане на зърнени култури.

Тридесет процента от улиците на Балей са асфалтирани, а останалите са с баластра. В селото има централен водопровод за питейна вода.

Забележителности и туризъм:

Река Дунав и Тимок при Балей предоставят възможности за отдих и риболов.
 
В непосредствена близост до селото, край реката, съществува стара мелница, която е функционирала до началото на 50-те години, ползвайки отбивка на реката .

В близост до селото има проведени разкопки на непроучено римско селище.

В гр. Видин интерес за туристите представляват: крепостта „Баба Вида”, датираща от X век, свързана с отбраната на града през цялото Средновековие, крепостта "Калето", Кръстатата казарма с уредена в нея етнографска експозиция, Турският конак "Колука", Джамията и библиотеката на Осман Пазвантаглу, катедралата ”Св. Димитър”, Мавзолеят на първия български екзарх Антим I и др.

Източници: http://bg.wikipedia.org, http://guide-bulgaria.com.
Снимки: http://bg.wikipedia.org, http://www.vidin-online.com.

Ако имате още информация за района, моля подайте я тук: