Ще има ли скоро регламент за работата на брокерите?

Недвижими имоти

Браншово сдружение ще прави маркетингово проучване, за да анализира нагласите на клиентите и представите им за посредническите услуги.

Регламентацията на дейността на посредниците при сделките с имоти пак се отлага. Браншът е разделен в позициите си как трябва да се осъществява регулацията – на принципа на саморегулацията или от държавата, а опитът за дебати по темата премина в обвинения в опит за монополизация на пазара на имоти.

Националното сдружение „Недвижими имоти“, което подготви текстове на проектозакон за брокерите на имоти, засега няма да ги внася. Сдружението е решило да направи първо маркетингово проучване на пазара, за да провери какви са нагласите на потребителите на посредническите услуги, съобщи на пресконференция председателят на сдружението Иван Велков.

Организацията иска да провери как клиентите, които ползват услугите на брокери, си представят техните услуги, както и какви очаквания имат към регламентацията на бранша – дали да бъде на принципа на саморегулацията, или с държавна намеса.

Резултатите от изследването ще покажат и в каква посока да тръгне дебата в бранша и да се стигне до някакво единно решение.

Велков допълни, че в дружеството постоянно пристигат сигнали от хора, които са пострадали по някакъв начин от некоректно отношение на посредници. В този контекст по думите му е необходимо закон за дейността на брокерите да бъде приет, за да се гарантира качеството на предоставяните услуги.

Зачестяват и казусите, в които няма замесен посредник, а купувачите директно са се обърнали към продавач, обикновено строителна фирма.

Ирена Перфанова, член на Управителния съвет на сдружението, алармира и за случаи, в които псевдоброкери взимат депозити от клиенти и не ги възстановяват, след като до сделка не се стигне. Други „посредници“ пък издирват телефони на собственици, които са обявили имот за продажба, и без да искат съгласието им водят купувачи на огледи.

Спорът за регулацията

В текстовете на законопроекта, който се превърна в „ябълката на раздора“ в имотния бранш, е посочено, че секторът се регулира от професионална камара, подобно на строителния сектор и на оценителите. Основната задача на тази камара е да поддържа професионален регистър на брокерите на имоти (фирмите) и агентите, които работят за тях (отделните физически лица). Към камарата се предвижда да работи и етична комисия, а брокерите и агентите ще трябва да покриват определени изисквания, за да могат да упражняват дейност.

Други участници на пазара обаче настояват пазарът да се регулира от държавата, регистърът да се поддържа от държавна институция, а вписванията в него да се извършват от държавни служители към Агенцията по вписванията или друг орган на основания, посочени в закон. Според тях санкциите за неизпълнение на задълженията на посредниците следва да се налагат по съдебен ред, а не от професионални комисии, в които участват също посредници.

Наскоро новосформираното Национално сдружение „Брокери на имоти“ изпрати и петиция до парламента, в която настояват законопроектът на сдружението „Недвижими имоти“, който дори не е внесен в Народното събрание, да не се разглежда и приема. Опасенията са за монополизация на пазара и изтласкване на част от играчите на него, най-вече на дребни фирми.

Източник: http://www.investor.bg/

(08.07.2013)