Еврото ограничи ръста си, японската банка остава пасивна

Финанси

      Йената заличи загубите си от по-рано през деня, след като, напълно очаквано, централната банка на Япония се въздържа от добавянето на допълнителни стимули. Спредът на доходността между щатските и японските облигации се разшири до най-високото ниво от два месеца насам.

Поскъпването на еврото бе ограничено от данните за индустриалното производство във Франция, които се очаква да регистрират понижение. Очакванията са за спад на индикатора с 1.8% през юни на годишна база, след като месец по-рано се понижи с 3.5%.

„Някои хора очакваха централната банка на Япония да предприемат по-нататъшни стимули“, коментира Масаши Мурата, валутен стратег в Brown Brothers Harriman & Co., пред финансовото издание Bloomberg. „Очаквам банката да добавя стимули малко по малко, в зависимост от наложителността на това“, допълва още специалистът. Йената добави 0.1% към стойността си до нива от 78.35 йени рано тази сутрин, след като по-рано се бе понижила с 0.2%.

Японската валута се търгува без съществено изменение спрямо еврото при нива от около 97 йени. Машинните поръчки в Япония са се повишили с 5.6% през юни, след като отбелязаха понижение от 14.8% през май, което бе най-голямото им понижение от десетилетие насам.

Азиатските индекси регистрираха ръст, като индексът MSCI Asia Pacific Index добави 0.7% към стойността си, след като се повиши с 2.6% последните три дни. Канадската рейтингова агенция DBRS занижи рейтинга на Испания с две стъпки, както и на Италия. Рейтингът на Ирландия бе потвърден.

„Трудно е да се открие причина за възходящо движение при еврото в момента“, според Жану Чан, валутен стратег в St. George Bank Ltd., цитиран от финансовото издание. “Икономическите данни са доста негативни, като налице също така е значителна неяснота относно това какво може да направи ЕЦБ за справяне с кризата“.

Източник: profit.bg

(09.08.2012)