Доларът умира?

Финанси

Господството на долара като основна деноминираща валута, което сме свикнали да виждаме от десетилетия, е сериозно заплашено и валутата е в опасност. До такъв извод се стига, когато се погледнат валутните резерви на световните централни банки, където делът на долара е при 15-годишен минимум, според данни на МВФ.

Това е сигнал, че все повече страни са склонни да използват други валути, в които да държат своите валутни резерви.
Американската валута все още е най-предпочитана в световен мащаб, като доларовите резерви на централните банки са при нива от 3.72 трлн. долара, или 62% от общите на стойност 6 трлн. долара.

Японската йена и швейцарският франк, както и китайският юан са сред валутите, които набират популярност сред централните банки в света за държане на валутни резерви в други валути, освен долара.

„Като цяло, широките очаквания не са, че щатският долар ще бъде напълно игнориран“, според Дик Бов, вицепрезидент в Rafferty Capital Markets, цитиран от Bloomberg. “Това обаче ще се случи и то в относително кратък период от пет до 10 години“, допълва още специалистът.

Бов използва няколко показателя, за да стигне до този извод и единият от тях е процентът на долара в световното парично предлагане. Този процент се е понижил от 90% през 1952 г. до 15% към днешна дата. В същото време юанът и еврото са с по-голям дял от общия към настоящия момент.

„В степента, в която Китай е успяла да повиши делът на своята валута от световното парично предлагане, САЩ е губещият“ допълва още Бов.
За страна, която има бюджетен дефицит от 1 трлн. долара, загубата на статута „световна валута“ може да е изключително тежка.

В случай, че щатският долар загуби възприятието си като най-надеждната валута, САЩ ще загубят правото да печатат пари, за да плащат дълга си и ще бъдат принудени да изплащат този дълг, според анализатора. Рейтинговите агенции ще преценят, че оценката на дълга е твърде завишена. Освен това и двете партии в Конгреса демонстрират ненадеждност в посока на решаването на дълговите проблеми.

Надеждите за силно възстановяване на щатската икономика в известна степен са намалили притесненията за потенциалните проблеми пред долара и доведоха до повишение на щатските индекси почти до нови исторически върхове.

Доларът записа известно понижение спрямо основните валути по време на азиатската сесия, като отбеляза сериозен спад спрямо японската йена.

Щатската валута се понижи под ключовото ниво от 93 йени и продължи бързо надолу, като се търгува рано тази сутрин при нива от 92.30. Азиатските индекси регистрираха загуби от достигнатия си вчера 18-месечен максимум, повлечени от поскъпването на йената.

Източник и снимки: http://profit.bg

(15.02.2013)