Австрийската Meinl Bank е пред отваряне на клона си в България

Икономика

Австрийската банка Meinl Bank подготвя откриване на клона си в България. Централната банка в Австрия е дала разрешение на кредитната институция. То е издадено в началото на май 2013 г. Това съобщи за "Капитал Daily" Милен Керемедчиев, директор в търговското представителство на Meinl Bank в София и бъдещ изпълнителен директор на клона й в страната.

Meinl Bank, клон (в) София

След издаване на разрешението австрийската централна банка уведомява БНБ за това. В срок до два месеца от получаване на уведомлението централната банка в България дава предписания за работата на клона тук. Издаването на лиценз не е необходимо заради правилото на единния паспорт в Европейския съюз и взаимното признаване.
Това означава, че банка от държава - членка на ЕС, може да открива свои клонове в други страни от евросъюза, без да й трябва лиценз за това от централната банка в страната, в която ще се открива клонът. Прилага се само уведомителен режим, при който комуникацията се извършва между регулаторите. На този принцип ще започне работа и клонът на Meinl Bank, след като получи съответните указания от БНБ.
Възползвайки се от правото на единния паспорт след приемането на България в ЕС досега три банки са разкривали клонове у нас - израелската Leumi чрез дъщерното си поделение в Румъния, украинската Регионална инвестиционна банка чрез латвийското си поделение, най-голямата частна турска банка Иш банк чрез поделението си в Германия.
Първите две вече изтеглиха дейността си от страната заради кризата, като развиваха дейност тук около година-две. Към момента в страната работят 24 банки по Закона за кредитните институции (местни банки и дъщерни поделения) и 6 клона на чуждестранни банки. На този фон българският пазар изглежда твърде малък и наситен, с голяма конкуренция.

За разгряване

Намерението на австрийската банка да отвори клон в страната стана ясно при откриване на търговското й представителство в София в средата на декември миналата година. Тогава стана ясно и че в началото на същия месец Meinl Bank е получила разрешение от австрийската централна банка да открие свой клон и в Прага. На този етап - от декември до сега, представителството в София е осъществило няколко сделки от порядъка на по 2-3 млн. евро, като финансирането е осигурено от банката във Виена, каза Милен Керемедчиев.
По думите му те са в областта на хранително-вкусовата промишленост и развитие на магазинна мрежа. Първият проект е за чешка верига магазини, която е осъществила партньорство в България за размяна на продукти, а вторият за българска верига супермаркети. Набрани са и депозити на клиенти от България в банката във Виена, които след откриване на клона тук ще бъдат прехвърлени в него, допълни още той.
Милен Керемедчиев е бил зам.-министър на икономиката, външните работи и транспорта в правителства на НДСВ и на тройната коалиция. Другият местен представител е Атанас Кънчев - бивш зам.-министър на финансите в кабинета "Станишев" и изпълнителен директор на ДФ "Земеделие", като в управата на клона ще бъде и представителят на австрийската банка Йозеф Вайцел-Браун.

Банката майка

Meinl Bank е малка частна банка, фокусирана в инвестиционно и частно банкиране. Собственост е на фамилия предприемачи, които доставят 40% от вноса на кафе в Русия. Това е основният бизнес, с който фамилията се занимава още от XIX век, като основател на компанията е Юлиус Майнл. Профилът и дейността на българския клон ще отговарят на този на централата във Виена - инвестиционна банка, предлагаща корпоративно банкиране на клиенти с по-висока платежоспособност.
Новият клон на българския пазар ще обслужва бизнеса на български компании, както и на австрийски с бизнес в България и региона, също и на руски граждани и фирми поради дългогодишните и трайни контакти на австрийската банка с Русия, обясни още през декември Милен Керемедчиев. В България банката ще се занимава с финансиране и оздравяване на компании в криза от производствения сектор. Приоритетни сектори на финансиране ще бъдат хранително-вкусовата и преработващата промишленост.
Банката ще предлага тук и инвестиционни портфейли от фондовете си, сред които е и Meinl Eastern Europe. Има намерение да участва и с пряко дялово финансиране в подценени активи в страната в размер на 200 млн. евро през следващите две години. Има интереси в изкупуването на държавни дългове в бившия социалистически блок, както и частни дългове между компании.
България не е непознат пазар за австрийската банка. Meinl Bank е оглеждала българския банков пазар за директно навлизане в него преди около година-година и половина, като е проучвала възможността за покупка на част или целия капитал на Токуда банк. Само преди няколко месеца тя е проявила интерес и към обявената за продажба през септември МКБ Юнионбанк (процедурата, за която все още е в ход), като до подаване на оферта обаче не е стигнала.

Източник: www.capital.bg

(21.05.2013)