Храм "Св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат"

Българските забележителности
Местонахождение:  област Благоевград, с. Добърско

Църквата "Св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат" е уникален паметник на културата, който се намира в село Добърско, община Разлог, област Благоевград. Отстои на 18 км северно от Разлог, на 19 км в същата посока от Банско, на 70 км източно от Благоевград и приблизително на 164 км югоизточно от столицата София.

легендата

Историята на храма е преплетена с вековна мистика и легендарни предания. Според древно сказание светците Теодор Тирон и Теодор Стратилат били византийски воини, покровители на християнската войска. Легендата гласи, че първите заселници тук били ослепените след битката при Ключ през 1014 г. Самуилови войници. След поражението те се насочват към Рилския манастир, но по пътя лошите зимни условия им попречват да достигнат обителта. Те намират изцеление в лечебната вода, която днес извира в двора на "Св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат". Според друго предание с водата на изворчето е лекувал очите си и Климент Охридски. 

Църквата е построена през 1614 г, но съдейки по надписа на плочата, вкопана в пода пред олтара, може да се предположи, че годината на строителство е 1122 г. Храмът бил малък по размери и, както турците изисквали, външно не се отличавал от жилищните сгради. Наполовина в земята, без камбанария и купол, с малки прозорчета - мазгали, храмът приличал повече на малка непристъпна крепост.

Самата църква представлява малка трикорабна базилика, в която днес могат да се видят ликовете на над 460 библейски и местни герои, които са се съхранили в много добро състояние. Нищо в църквата не е реставрирано. Църквата привлича вниманието с изключително ценните си стенописи и икони, които се отличават с голямо майсторство и с използването на нетрадиционни мотиви.

стенописите

Стенописите в "Св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат" са направени от  неизвестен добърски майстор, който е пресъздал библейски сцени, образите на много светци и светици, както и местни легенди. 

  • "Ктиторският портрет" - тримата ктитори и тримата им майстори. Легендата гласи, че най-видният от тях - ктитор Хасия, посетил Йерусалим, както и други свети места и пренесъл свещена пръст от Божи гроб в тази църква. По тази причина хората, които не могат да стигнат до Божи гроб, посещавайки старата църква получат благословия, духовно пречистване и благодат;
  • Златният иконостас - на долния ред са подредени в златни рамки иконите на свети Теодор Тирон, свети Теодор Стратилат, Богородица, Христос, Йоан Кръстител и Архангел Михаил. Над тях в цял ръст са 12 –те Христови апостоли;
  • Стенописът, изобразяващ едно от чудесата на Христос – изцеряването на слепия. На стенописа са изографисани двама слепци, докато канонът повелява рисуването на само един. Изследователите предполагат, че вероятно по този начин е отразена легендата за слепите Самуилови воини, ослепени след битката при Ключ;
  • Стенописът "Преображение Господне", където Исус Христос отлита към небето в тяло, наподобяващо космическа ракета;
  • Стенописът "Възкресение Христово", на който е изобразено как Исус Христос слиза в подземното царство в уред, наподобяващ капсула, за да възкреси мъртвите.

В двора на храма има аязмо, чиято вода според легендите е лековита. Днес църквата е сред културните паметници под защитата на ЮНЕСКО. Богослужения тук не се извършват, но църквата е отворена за посетители. Храмът е обявен за национален паметник на културата и един от 100-те национални туристически обекта на България.

На изхода на село Добърско е изграден посетителски център, който предлага разнообразни услуги. Тук се продават също информационни и рекламни материали и сувенири.

транспорт

До село Добърско се достига като се поеме по главен път Е85 на изток от Разлог. След около 5 км се поема отбивката вляво и след 15 км се достига до самото село. Храмът „Св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат” се намира в самия център.

настаняване

Посетителите на селото могат да се възползват от няколко къщи за гости и един хотел в Добърско, както и от 2 вили и 1 хотел на територията на село Долно Драглище /7 км югозападно/.

Източници: http://kasnaprolet9999.blog.bghttp://bulgariatravel.orghttp://www.pravoslavieto.com
Снимки: http://www.tourism-bg.nethttp://bulgariatravel.orghttp://www.pravoslavieto.com



Градска градина "Алжир"

Градска градина "Алжир" се намира в кв. "Банишора" от двете страни на бул. Христо Ботев, между ул. "Софроний Врачански" и ул. "Братя Миладинови".

Виж на картата

яз. Жребчево

Язовир Жребчево е четвъртият по големина язовир в България, разположен в красива подпланинска местност, до селата Баня и Асеновец, от община Нова Загора.

Виж на картата

Патриаршески манастир "Света Троица"

На 6 км северно от гр. Велико Търново се намира манастирът известен още като Асенов и Шишманов. Възникнал е през XI в., около 1070 г. Останките от стария манастир се намират на 1 км северно от сегашните манастирски сгради.

Биосферен резерват Чупрене

Резерватът е един от най-големите биосферни резервати в България, създаден през 1973 година, за да се запазят най-северните иглолистни гори на България. През 1977 година е включен в списъка на биосферните резервати по програма "Човек и биосфера" на ЮНЕСКО.

Виж на картата

Водопад "Сини вир"

"Сини вир" е името на малък водопад, намиращ се на Медвенската река в близост до с. Медвен.

Виж на картата

Залив и резерват Болата

Болата е малък, красив залив и резерват на българското Черноморие. Намира се от северната страна на нос Калиакра, на около 6 км югоизточно от с. Българево, около 13 км от гр. Каварна в къщата посока, и приблизително на 74 км североизточно от гр. Варна.

Виж на картата

Пещера Водните дупки

Пещерата Водните дупки се намира в община Априлци, в пределите на Национален парк "Централен Балкан", на северния склон на масива на връх Ботев.

Виж на картата

Алботински скален манастир

А̀лботинският манастир е недействащ средновековен скален манастир, част от Видинска епархия.

Виж на картата

Узана - географският център на България

Узана - сърцето на Балкана. В своята прегръдка планината е съхранила това необикновено място, където можете пълноценно да се заредите със сила и с часове да се любувате на нейното величие и красота. Далеч от шума и суетата тук ще намерите щедро изобилие от багри, спокойствие и мир, ще зарадвате сърцето си с мелодията на птичите песни, с горския дъх и шепота на диви треви…

Червеница - геоложкият феномен над с.Кунино

Природният феномен Червеница е монолитен скален блок, издигащ се на повече от 150 м над речната тераса на р. Искър при с. Кунино. Разположен е на около 46 км източно от гр. Враца и приблизително 120 км североизточно от гр. София.

Виж на картата

Лопушански манастир "Св. Йоан Предтеча"

Лопушанският манастир е разположен в Стара планина, в долината на река Дългоделска Огоста. Той е действащ и се състои от църква, жилищни и стопански сгради и белокаменна чешма, обградени от каменна стена.

Виж на картата

Музей на солта

Единственият по рода си музей в Източна Европа, посветен на производството на сол чрез слънчево изпарение на морската вода, гр. Поморие

Виж на картата

Резерват Тауклиман

Природният резерват Тауклиман е типично свлачище с дължина около 4 км, оформено между ръба на Добруджанското плато и морския бряг.

Базилика "Света София" - гр. София

Раннохристиянската базилика "Света София" е действащ православен храм в центъра на град София. Църквата е построена вероятно в началото на VIв. върху останките от раннохристиянски гробници от II - IVв. и руините на две по-ранни църкви от IV-Vв. Разположена е сред некропола на антична Сердика.

Виж на картата

Средновековна крепост "Моняк"

Крепост "Моняк" е една от най-големите и високо разположени крепости в Родопите край село Широко поле, област Кърджали

Виж на картата

Вакарелски манастир "Св. Петка"

Вакарелският манастир "Света Петка" е основан през ХХ в., а сега е периодично действащ. Функционирал е като женски манастир.

Виж на картата

Пещера "Утробата"

Уникален храм от времето на траките край село Ненково, област Кърджали

Виж на картата

Скален комплекс "Глухите камъни"

Мегалитният комплекс Глухите камъни е едно от най-големите тракийски светилища от пр.н.е., чиято сила продължава да действа и днес на всеки, който го посети.

Виж на картата

Крепост Кривус

Средновековна крепост, разположена върху живописна скала над река Арда край село Башево, област Кърджали

Виж на картата

Лъджански манастир "Св. св. Константин и Елена"

Лъджанският или Ивайловградският манастир "Св. св. Константин и Елена" е разположен близо до ивайловградския квартал Лъджа

Виж на картата