Демир баба теке

Българските забележителности
Местонахождение:  област Разград, с. Свещари

Демир баба теке се намира в резервата Сборяново, близо до град Исперих

Демир баба теке е на около 3 км югозападно от Свещарската гробница и на около километър от водната централа в района, която е най-сигурният ориентир. До неговата седмоъгълна постройка се слиза по дълга каменна стълба. В долния край е входът. Съвсем до него е чудотворният извор, а насреща - каменната постройка на стария манастир. Вътре е гробницата. Тя се посещава от поклонници.
Дървеният ковчег вътре е затрупан от дебел пласт дарове. Показват го само при изключителни случаи, и то само на алианските (казълбашки) поклонници. Според едно предположение на Карел Шкорпил сградата на това теке е била гробницата на хан Омуртаг. Археолози твърдят, че преди да стане мавзолей, тя е била гетско светилище. След това я превърнали в християнска черква и накрая в мюсюлманско теке.

След смъртта на пророка Мохамед начело на мюсюлманите застанали халифи, или заместници. Пръв халиф бил близкият му съратник Абу Бакр, а след него - Омар, Осман и Али. При Али започнал разколът на ислямската религия на сунити и шиити. Според шиитите, които са около 10 на сто от всички мюсюлмани, единственият законен глава на мохамеданите е бил четвъртият халиф Али, а право на власт трябвало да имат само неговите потомци - имамите. Българските мюсюлмани шиити са разклонение на сектата на али-иляхите. Те са днешните алиани, наричани още алевити или казълбаши. Последното в превод означава "червеноглавите", защото през ХVI в. носели на чалмите си 12 червени ленти в памет на 12-те имама.

Казълбашите имат различен бит, облекло и култова практика. Те нямат джамии, не са носели шалвари (което днес обаче не се спазва) и не забулват лицата си. Почитат огъня, камъка и особено своите мъртъвци. Една от най-почитаните им светини е Демир баба теке в Дворяново.

Шейхът Хасан Демир баба Пехливан и неговият брат Хюсеин през ХVI в. построили по едно теке, наречено с името им. Демир бил надарен с божествена сила и станал евлия (светец). Той прекарал голяма част от живота си в пещерата Кая-юстю - над днешната гробница, където светецът бил погребан след смъртта си.



Градска градина "Алжир"

Градска градина "Алжир" се намира в кв. "Банишора" от двете страни на бул. Христо Ботев, между ул. "Софроний Врачански" и ул. "Братя Миладинови".

Виж на картата

яз. Жребчево

Язовир Жребчево е четвъртият по големина язовир в България, разположен в красива подпланинска местност, до селата Баня и Асеновец, от община Нова Загора.

Виж на картата

Патриаршески манастир "Света Троица"

На 6 км северно от гр. Велико Търново се намира манастирът известен още като Асенов и Шишманов. Възникнал е през XI в., около 1070 г. Останките от стария манастир се намират на 1 км северно от сегашните манастирски сгради.

Биосферен резерват Чупрене

Резерватът е един от най-големите биосферни резервати в България, създаден през 1973 година, за да се запазят най-северните иглолистни гори на България. През 1977 година е включен в списъка на биосферните резервати по програма "Човек и биосфера" на ЮНЕСКО.

Виж на картата

Водопад "Сини вир"

"Сини вир" е името на малък водопад, намиращ се на Медвенската река в близост до с. Медвен.

Виж на картата

Залив и резерват Болата

Болата е малък, красив залив и резерват на българското Черноморие. Намира се от северната страна на нос Калиакра, на около 6 км югоизточно от с. Българево, около 13 км от гр. Каварна в къщата посока, и приблизително на 74 км североизточно от гр. Варна.

Виж на картата

Пещера Водните дупки

Пещерата Водните дупки се намира в община Априлци, в пределите на Национален парк "Централен Балкан", на северния склон на масива на връх Ботев.

Виж на картата

Алботински скален манастир

А̀лботинският манастир е недействащ средновековен скален манастир, част от Видинска епархия.

Виж на картата

Узана - географският център на България

Узана - сърцето на Балкана. В своята прегръдка планината е съхранила това необикновено място, където можете пълноценно да се заредите със сила и с часове да се любувате на нейното величие и красота. Далеч от шума и суетата тук ще намерите щедро изобилие от багри, спокойствие и мир, ще зарадвате сърцето си с мелодията на птичите песни, с горския дъх и шепота на диви треви…

Червеница - геоложкият феномен над с.Кунино

Природният феномен Червеница е монолитен скален блок, издигащ се на повече от 150 м над речната тераса на р. Искър при с. Кунино. Разположен е на около 46 км източно от гр. Враца и приблизително 120 км североизточно от гр. София.

Виж на картата

Музей на солта

Единственият по рода си музей в Източна Европа, посветен на производството на сол чрез слънчево изпарение на морската вода, гр. Поморие

Виж на картата

Лопушански манастир "Св. Йоан Предтеча"

Лопушанският манастир е разположен в Стара планина, в долината на река Дългоделска Огоста. Той е действащ и се състои от църква, жилищни и стопански сгради и белокаменна чешма, обградени от каменна стена.

Виж на картата

Резерват Тауклиман

Природният резерват Тауклиман е типично свлачище с дължина около 4 км, оформено между ръба на Добруджанското плато и морския бряг.

Базилика "Света София" - гр. София

Раннохристиянската базилика "Света София" е действащ православен храм в центъра на град София. Църквата е построена вероятно в началото на VIв. върху останките от раннохристиянски гробници от II - IVв. и руините на две по-ранни църкви от IV-Vв. Разположена е сред некропола на антична Сердика.

Виж на картата

Средновековна крепост "Моняк"

Крепост "Моняк" е една от най-големите и високо разположени крепости в Родопите край село Широко поле, област Кърджали

Виж на картата

Вакарелски манастир "Св. Петка"

Вакарелският манастир "Света Петка" е основан през ХХ в., а сега е периодично действащ. Функционирал е като женски манастир.

Виж на картата

Пещера "Утробата"

Уникален храм от времето на траките край село Ненково, област Кърджали

Виж на картата

Скален комплекс "Глухите камъни"

Мегалитният комплекс Глухите камъни е едно от най-големите тракийски светилища от пр.н.е., чиято сила продължава да действа и днес на всеки, който го посети.

Виж на картата

Крепост Кривус

Средновековна крепост, разположена върху живописна скала над река Арда край село Башево, област Кърджали

Виж на картата

Лъджански манастир "Св. св. Константин и Елена"

Лъджанският или Ивайловградският манастир "Св. св. Константин и Елена" е разположен близо до ивайловградския квартал Лъджа

Виж на картата