Античен римски град Нове край Свищов

Българските забележителности
Местонахождение:  област Велико Търново, гр. Свищов

Античният град Нове е римски легионен лагер на брега на река Дунав, близо до град Свищов, област Велико Търново. Отстои на 4 км източно от Свищов, на 87 северозападно от Велико Търново и приблизително на 239 североизточно от столицата София.

Лагерът е бил основан през 45 г. сл. Хр. по заповед на римския император Клавдий и както голяма част от обиталищата на наша територия е разположен върху по-ранно тракийско селище

Първоначално лагерът се простирал на площ от 17 хектара, но постепенно се разраснал с още 10 хектара. Той бил с правоъгълна форма, а на всяка една от стените му е имало по една порта. Зад крепостните стени на лагера се намирали щабът на легиона, военната болница, офицерските жилища, легионната баня, войнишките казарми, жилището на командира на легиона и бараките на помощните войски. Цивилното селище е било разположено извън крепостните стени. Постепенно древният град променил облика си, появявали се нови сгради, църкви, работилници на занаятчии. През V-VІ век Нове бил и седалище на епископ.

Днес могат да се видят само останки от някогашните укрепления и сгради. На информационни табели сред останките може да се види компютърна възстановка на военния лагер и постройките около него. За последен път Нове се споменава в началото на VІІ век.

„Принципията”, или щабът на легиона, е най-мащабната сграда, открита в Нове. На това място са намерени много статуи и монетно съкровище, които могат да бъдат разгледани в посетителския център, изграден до разкопките. Интересни са останките и от военната болница (валетудинариумът). На информационна табела е показано как е изглеждала сградата, в която са се лекували до 300 легионери. В двора на болницата е имало и малко светилище, посветено на боговете на здравето Асклепий и Хигия.

Извън легионната крепост, близо до нейната западна порта, са разкрити останките на сграда със спорно предназначение. Дълго време тя е считана за резиденция на командира на легиона. Откритите напоследък надписи сочат, че това вероятно е било резиденция за временно пребиваващи в легиона високопоставени лица.

През V-VІ век старата легионна крепост се преобразила в ранновизантийски град. Оттогава са останките от епископския комплекс, състоящ се от голяма и малка базилика, жилищни помещения с внушителна баня и впечатляваща по размери сграда, предназначена за посрещане на поклонниците на местния мъченик св. Лупус. Западно от входа на базиликата е разкрит впечатляващ с архитектурата си баптистерий – пристройка до църквата, в която се извършвало християнското покръстване.

По време на дългата си история Нове е посещаван от някои от най-известните римски императори: Траян (98-117 г. сл. Хр.), Адриян (117-138 г. сл. Хр.), Каракала (198-217 г. сл. Хр.). Има предположения, че император Максимин Трак (235-238 г.сл. Хр.) е роден в Нове. През втората половина на V в. сл. Хр. Нове е главна резиденция на готския крал Теодорих Велики, впоследствие завладял Рим.

От няколко години в Свищов и Нове се провежда Фестивал на античното наследство, по време на който се пресъздават гладиаторски битки, правят се демонстрации на римска артилерия, разиграват се сцени от произведения на римски и гръцки автори. Традиционно във фестивала участват и много чуждестранни групи. Нове е обявен за архитектурно-строителен паметник с национално значение през 1968 г.

През 2006 г. непосредствено до разкопките е открит музеят "Нове". В археологическия резерват има изграден посетителски център, в който се предлагат различни услуги – екскурзоводска обиколка на обекта, беседи. Такива услуги се предлагат и от екскурзоводите от Историческия музей в Свищов.

Транспорт

До Нове може да се достигне с автомобил от гр. Свищов, като се поеме на изток по второкласен път II-52.

настаняване

Посетителите на античния град могат да се възползват от хотелите на територията на град Свищов, които предлагат чудесни условия за настаняване.

Източници: http://bulgariatravel.orghttp://sever.bg
Снимки: http://ivoso.blog.bg, http://bulgariatravel.orghttp://www.panoramio.com



Градска градина "Алжир"

Градска градина "Алжир" се намира в кв. "Банишора" от двете страни на бул. Христо Ботев, между ул. "Софроний Врачански" и ул. "Братя Миладинови".

Виж на картата

яз. Жребчево

Язовир Жребчево е четвъртият по големина язовир в България, разположен в красива подпланинска местност, до селата Баня и Асеновец, от община Нова Загора.

Виж на картата

Патриаршески манастир "Света Троица"

На 6 км северно от гр. Велико Търново се намира манастирът известен още като Асенов и Шишманов. Възникнал е през XI в., около 1070 г. Останките от стария манастир се намират на 1 км северно от сегашните манастирски сгради.

Биосферен резерват Чупрене

Резерватът е един от най-големите биосферни резервати в България, създаден през 1973 година, за да се запазят най-северните иглолистни гори на България. През 1977 година е включен в списъка на биосферните резервати по програма "Човек и биосфера" на ЮНЕСКО.

Виж на картата

Водопад "Сини вир"

"Сини вир" е името на малък водопад, намиращ се на Медвенската река в близост до с. Медвен.

Виж на картата

Залив и резерват Болата

Болата е малък, красив залив и резерват на българското Черноморие. Намира се от северната страна на нос Калиакра, на около 6 км югоизточно от с. Българево, около 13 км от гр. Каварна в къщата посока, и приблизително на 74 км североизточно от гр. Варна.

Виж на картата

Пещера Водните дупки

Пещерата Водните дупки се намира в община Априлци, в пределите на Национален парк "Централен Балкан", на северния склон на масива на връх Ботев.

Виж на картата

Алботински скален манастир

А̀лботинският манастир е недействащ средновековен скален манастир, част от Видинска епархия.

Виж на картата

Узана - географският център на България

Узана - сърцето на Балкана. В своята прегръдка планината е съхранила това необикновено място, където можете пълноценно да се заредите със сила и с часове да се любувате на нейното величие и красота. Далеч от шума и суетата тук ще намерите щедро изобилие от багри, спокойствие и мир, ще зарадвате сърцето си с мелодията на птичите песни, с горския дъх и шепота на диви треви…

Червеница - геоложкият феномен над с.Кунино

Природният феномен Червеница е монолитен скален блок, издигащ се на повече от 150 м над речната тераса на р. Искър при с. Кунино. Разположен е на около 46 км източно от гр. Враца и приблизително 120 км североизточно от гр. София.

Виж на картата

Музей на солта

Единственият по рода си музей в Източна Европа, посветен на производството на сол чрез слънчево изпарение на морската вода, гр. Поморие

Виж на картата

Лопушански манастир "Св. Йоан Предтеча"

Лопушанският манастир е разположен в Стара планина, в долината на река Дългоделска Огоста. Той е действащ и се състои от църква, жилищни и стопански сгради и белокаменна чешма, обградени от каменна стена.

Виж на картата

Резерват Тауклиман

Природният резерват Тауклиман е типично свлачище с дължина около 4 км, оформено между ръба на Добруджанското плато и морския бряг.

Базилика "Света София" - гр. София

Раннохристиянската базилика "Света София" е действащ православен храм в центъра на град София. Църквата е построена вероятно в началото на VIв. върху останките от раннохристиянски гробници от II - IVв. и руините на две по-ранни църкви от IV-Vв. Разположена е сред некропола на антична Сердика.

Виж на картата

Средновековна крепост "Моняк"

Крепост "Моняк" е една от най-големите и високо разположени крепости в Родопите край село Широко поле, област Кърджали

Виж на картата

Вакарелски манастир "Св. Петка"

Вакарелският манастир "Света Петка" е основан през ХХ в., а сега е периодично действащ. Функционирал е като женски манастир.

Виж на картата

Пещера "Утробата"

Уникален храм от времето на траките край село Ненково, област Кърджали

Виж на картата

Скален комплекс "Глухите камъни"

Мегалитният комплекс Глухите камъни е едно от най-големите тракийски светилища от пр.н.е., чиято сила продължава да действа и днес на всеки, който го посети.

Виж на картата

Крепост Кривус

Средновековна крепост, разположена върху живописна скала над река Арда край село Башево, област Кърджали

Виж на картата

Лъджански манастир "Св. св. Константин и Елена"

Лъджанският или Ивайловградският манастир "Св. св. Константин и Елена" е разположен близо до ивайловградския квартал Лъджа

Виж на картата