Ултрабогаташи движат световния пазар на имоти

Пазарът на имоти

През 2012 г. 35% от сделките на стойност над 10 млн. долара са се реализирали благодарение на лични средства

Ултрабогати физически лица стават все по-влиятелни в сектора на недвижимите имоти, като играят ключова роля – водещ източник на капитал за сделките в сектора, според нов доклад на консултантските компании Savills и Wealth-X, цитиран от CNBC.

“Частните собственици стават все по-важни дори в света на инвестиционните имоти“, коментира Йоланд Барнс, директор глобални проучвания в Savills.

„От началото на дълговата криза през 2008 г. държавни инвестиционни фондове, компании за управление на инвестициите, частни банки и богати семейства навлязоха на пазара за имоти, като осъществиха сделките, от които банкерите дезертираха“, допълва тя.

Във водещите градове по света желанието на богаташите да заемат по-рискови позиции определя дали сделките ще минат, или ще бъдат върнати „в нафталина“, коментира още Барнс.

От световната имотна индустрия, която се оценява на 250 трлн. долара, 72%, или 180 трлн. долара, са имоти, обитавани от собствениците им. останалите са инвестиционни имоти. Най-често от тях на пазара излизат бизнес имотите – търговски и индустриални площи и офиси. Все повече тези имоти се купуват от частни фондове, които действат от името на богати физически лица, семейства или консорциуми.

През 2012 г. например 35% от сделките на стойност над 10 млн. долара са се реализирали благодарение на частни средства, според данни на Savills.

„През последните години се наблюдава тенденция ултрабогатите да се съсредоточават върху безопасните дестинации и трофейните активи, с които не само да съхранят капитала, но и да го увеличат. В бъдеще очакваме някои от тях да започнат да търсят по-високодоходни позиции в дългосрочен план“, посочва Барнс, като допълва, че често най-добрите доходи от такива инвестиции се постигат извън първокласните райони.

Според Savills офисите продължават да доминират при големите сделки, следвани от търговските имоти с изключение на Америка обаче, където водещите позиции са за жилищните сгради.

Източник: http://www.investor.bg/

(20.01.2014)