Три признака за нов срив на пазара на имоти

Цени и анализи

Когато щатската Федерална корпорация по депозитно застраховане (FDIC) затвори чикагската банка Corus Bank миналия месец, това можеше да се изтълкува като сигнал за началото на следващия шок за банковата система: просрочените заеми за бизнес имоти, пише Fortune.

Corus, чийто баланс беше изпъстрен с лоши строителни заеми, е само една от многото банки, които имат такива заеми. Рефинансирането на бизнес ипотеки за 2 трлн. долара ще бъде трудно, докато цените на имотите падат. А и в новата ера на предпазливо кредитиране малко банки са склонни на рефинансиране на заемите.

В днешната ситуация, която зловещо наподобява кризата с високорисковите жилищни ипотеки, резултатът вероятно ще бъде вълна от просрочени ипотеки, която на свой ред може да задейства срив на пазара на структурирани ипотеки, обезпечени с бизнес имоти и строителни заеми. Въпросът обаче е кога и доколко може да се влоши ситуацията? Посочват се три основни индикатора, които е добре да се следят.

1. Т. нар. Special Servicers, или компаниите, специализирани в обслужване на заеми, които изискват извънредно внимание, т.е. или вече са просрочени, или са на път да бъдат просрочени.

Фирми като LNR Property, CW Capital и Centerline работят, за "да оправят нещата" при най-проблемните заеми в последен опит да предотвратят просрочването им. Евентуален скок на бизнеса на тези компании означава, че повече заемополучатели изпитват затруднения.

За периода от април до август тази година стойността на бизнес заемите, които се обслужват от такива фирми, се е удвоила до около 50 млрд. долара, сочат данни на Trepp, която следи данни за пазара на бизнес имоти.

2. Големите проекти

Когато наемите и цените на имотите падат, има по-голяма вероятност да бъдат просрочени заемите за сгради с апартаменти, молове, хотели и други големи проекти, финансирани по време на балона.

От Fitch Ratings посочиха няколко проблемни заема, които са били разпределени в ценни книжа, обезпечени с бизнес ипотеки за милиарди долари, сред които заем за 3 млрд. долара на Tishman Speyer за апартаментен комплекс в Манхатън и заем за 4,1 млрд. долара на хотелската верига Extended Stay.

3. Регионалните банки

Наблюдавайте как ще се развиват през следващите няколко месеца банки като Fidelity Southern и United Community Banks, които бяха посочени като имащи голям дял дългосрочни строителни заеми. По-малките банки бяха особено агресивни при отпускането на заеми за бизнес имоти, но независимо от това биха могли да избегнат големите проблеми.

„Малките и средните банки имат голяма експозиция към местните строителни проекти“, коментира Крис Уейлън, банков анализатор и съосновател на Institutional Risk Analytics. „Те се въздържат или се включват в бизнеса на клиентите си вместо да поемат загуби. Надяват се, че могат да издържат, докато стойностите се завърнат.“

Източник: investor.bg

(26.10.2009)