Строителството на офиси в Европа се оттласна от дъното

Пазарът на имоти

В Европа усилено се строят офиси, като изглежда, че цикличният минимум от 2011 г. е преодолян, посочва се в анализ на компанията Patrizia Immobilien AG, цитиран от онлайн изданието Property Magazine.
"Ключовите инвеститори трябва да се концентрират върху сравнително нискорискови пазари като Лондон. Инвеститорите, които обаче търсят риск, имат възможности и на пазари като Дъблин, които в момента все още изпитват икономически трудности", отбелязва Карин Зибелс, автор на документа, който обобщава изследването на 27 европейски пазара на офиси.
Офис имотите са най-популярната форма на инвестиция на пазара на недвижимости. Това силно търсене стимулира строителната активност. През следващите 5 години повечето нови офис площи, които ще бъдат създадени, ще бъдат във Варшава - 900 000 кв. м. Там наличните офиси ще се увеличат с 25% спрямо 5,5% средно за 27-те града, включени в изследването.
Очаква се до 2017 г. на европейския пазар да излязат 11 млн. кв. м нови офис площи, въпреки че нивата на неусвоените площи са нараснали сериозно на много места през последните няколко години. Между 2007 и 2012 г. средният дял на неусвоените офиси на всички 27 пазара е 3,6%. Само в Стокхолм и четирите най-големи пазара в Германия - Берлин, Мюнхен, Хамбург и Франкфурт - няма увеличение. Сред градовете с най-висок дял са Будапеща (от 10,2% на 21,4%), Дъблин (от 11,3% до 21,4%) и Барселона (от 5,3% до 15,4%).
Авторите на доклада обаче отбелязват, че за това увеличение може да има много различни причини. "Важно е да се знае дали тези нива се дължат на неблагоприятни структурни обстоятелства, или на слабата икономика като цяло", посочват те.
В Лондон, Париж, Виена и Копенхаген, както и в няколко от водещите локации в Германия рисковете за инвеститорите са ограничени. Нивата на неусвоените площи там са сравнително ниски- около 6-8%, а темпото на пускане на нови площи на пазара е много умерено – около 4-5%.
Рискът е по-висок в градове, които в момента имат ниски нива на неусвоените площи, но бързо увеличават обема на новите площи. Сред тях са Варшава и Прага.
Ситуацията е различна в Дъблин, Барселона, Милано и няколко второстепенни пазари във Великобритания, както и до известна степен в Мадрид. Там в момента делът на неусвоените площи е много висок, но новото предлагане е ограничено. В момента тези пазари все още са рискови. Щом икономиката се съживи обаче те отново ще станат интересни, тъй като тогава ще са нужни сериозни обеми от нови площи, посочва се в изследването.

Източник: http://www.investor.bg

(23.05.2013)