Столична община ще стартира търгове за асфалтиране и почистване на града

Градоустройство

Столична община в близките седмици ще стартира търгове за асфалтиране и почистване на града, съобщи зам.-кметът на София Минко Герджиков на конференция за развитие на инфраструктурата. И при двата търга градът ще е разделен на 6 зони, като договорите със спечелилите фирми ще са за срок от 5 години.

Герджиков посочи още, че търгът за асфалтирането ще бъде с изходна тръжна цена от 35 млн. лева, а този за почистването на града – за 76 млн. лева годишно.

Предстои също така и търг за предоставяне на рекламни площи в София, при който изходната тръжна цена ще бъде 6 млн. лева годишно.

През април ще стартира търгът за изграждане на депо за София за вторично депониране на отпадъци, заяви още зам.-кметът, като стойността на обекта е 38 млн. лева. До края на годината ще се проведе и търг за рекултивация за старото сметище при Долни Богров, за което са предвидени също близо 38 млн. лева.

Според представените от Герджиков данни за миналата година 38,8% от чуждите инвестиции в България са направени в София, което „не е добре“, защото означава, че други райони в страната може да изостанат в развитието си. Зам.-кметът даде пример, че преди 20 години около 20% от инвестициите са били в столицата, а преди 10 години – 27%.

Във връзка с въпрос от страна на бизнеса за бъдещето на Централната баня в София Герджиков отговори, че засега отново се предвижда тя да бъде музей поради уникалната си архитектура. Зам.-кметът коментира още, че въпреки желанието на общината обектът да бъде даден на концесия, проведените миналата година три концесионни процедури са били неуспешни.

По думите на Герджиков причината за това е, че няма възможност да бъдат реализирани изисквания на евентуални концесионери, а именно – до Централна баня да се построи хотелска част, а също и голям паркинг, поради липса на място за това в самия център на града.

Минко Герджиков веднага допълни, че ако междувременно се появи кандидат за инвеститор на Централна баня, общината има готовност да обсъди отново въпроса. Предпочитаните начини от общината за участие на евентуалния инвеститор са концесия или публично-частно партньорство, заяви още зам.-кметът.

Източник: investor.bg

(31.03.2010)