Ст. Мавродиев: В застраховането на имущество трябва да участва държавата

Общество

      Въпросът за застраховането на недвижимо имущество от катастрофични рискове е по-дълбок. Трябва да има обществен дебат по този въпрос. Според мен застраховането в България трябва да става с помощта на държавата, т.е смесено застраховане, заяви пред бТВ председателят на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев.

   Има различни практики в ЕС при застраховането на недвижимо имущество от катастрофични рискове като наводнения, земетресения, пожари и др. Една от практиките е застраховане изцяло частен вид. Има и такива, които се подпомагат от държавата. В България до 1997 година е имало задължително застраховане на всички имоти, каза Стоян Мавродиев. Тогава сумите са се събирали чрез данъчните служби. В Италия, Англия е изцяло частен модел на доброволен принцип, но там има много високо ниво на финансова култура на потребителите. Съществуват и смесени модели, при които има катастрофичен пул, където се събират парите. Това е фонд, в който държавата участва. Такъв модел има в Испания, например. Там се внасят малки суми и държавата участва чрез създаването на пул в застраховането, посочи Мавродиев.

    В Швейцария, например, има задължителна застраховка за пожар, почти всички швейцарци имат и застраховки за катастрофични рискове. Според него в България трябва да има обществен дебат. Трябва да бъде направено проучване, за да се види каква е нагласата от страна на обществото. В момента дори и при доброволните застраховки, застрахователната сума не е толкова голяма, каза председателят на КФН. Между 3 и 12 лева струва един имот да се застрахова годишно. Това не представлява някаква голяма сума. И според него именно тук се поставя въпросът за финансовата култура.

   За сребърния фонд Стоян Мавродиев каза, че това е фондът, който гарантира устойчивостта на пенсионната система, като се събират пари от приватизации и др. Той в никакъв случай не е достатъчен да изплаща изцяло пенсии.

    Лично за мен сребърният фонд не би трябвало да бъде пипан по никакъв начин. Той трябва да бъде използван за бъдещите пенсии, да бъдат инвестирани пари от него, било то в държавни ценни държави, представлява сериозна опасност за загубване на тези средства. В никакъв случай тези средства не трябва да бъдат пипани по подобен начин, категоричен е Стефан Мавродиев.

Източник: БГНЕС

(20.02.2012)