Сгради от бъдещето

Строителство

Кулите на "Софарма" се опитват да отоворят на изискванията за строителство, които ще са в сила и след 20 години

alt
Кулите на "Софарма имоти" и "Литекс комерс" ще бъдат първата по рода си реализация в България, а може би и на Балканите. Инвеститорите проявяват смелостта да погледнат по-далеч в бъдещето и да реализират нов тип строителство. Все пак архитектурата днес трябва не само да отговаря на търсенията, модата, пазара и днешните нужди, но и да предвиди как ще се развият събитията в близките 30 години. Мерките, взети днес, за да се отговори на нуждите на утрешния ден, са предпоставка за устойчиво строителство.
Днес се намираме в преломен период на преосмислянена енергийното производство. Дали е възможно производството на чиста и много евтина енергия, предстои да разберем. Енергията днес е измамно евтина и все още се крепи на статуквото на петрола. Но неговия край е предизвестен. Следващите поколения ще трябва да подменят източниците на енергия.
Понятието устойчива архитектура твърде често се свързва с понятието енергоефективност, но важни са и три други аспекта - урбанизъм, наука и технологии, икономика. Уплътняването на градската среда и високото строителство имат своите предимства, а именно по-малко транспортна инфраструктура и повече място за зелени пространства. Сградите "вертикални градини" от утопия ще се превърнат в удачно и практично решение от близкото бъдеще.
Сградите на бъдещето ще бъдат сложни, чувствителни организми, които ще предлагат висок комфорт на обитаване, но ще харчат изключително малко. Новите технологии ще променят архитектурата и строителната традиция, а масовото им приложение предстои.
Масово хората мислят, че зелените сгради са по-скъпи от традиционното строителство, но последните изследвания показват, че това е мит. Всъщност зелените сгради са ново поколение архитектура, което означава влагането в тях на нови технологии, на ново ноу-хау. Това наистина прави пилотните проекти по-скъпи, но масовото прилагане на зелени строителни технологии ще доведе до сваляне на цените и изравняване с традиционното строителство. Новото инвестиционно съзнание оценява разходите, които една сграда прави през целия си експлоатационен период. Вложенията за строителството на една сграда представляват само 20% от разходите по експлоатацията в целия период на живота на една сграда.
Всичко казано дотук е предисторията и обкръжаващата среда на този проект, който стартира преди три години. Проектът представлява комплекс от три офисни кули с ниско тяло с търговски и обслужващи функции. Проектът е дело на два независими инвеститора, които се съгласиха да инвестират в строителството на общ комплекс. Инвеститор на три четвърти от застроената площ е "Софарма имоти" АДСИЦ, а останалата една четвърт - на "Литекс комерс" АД. Общата разгъната застроена площ на комплекса е 67 000 кв.м.
В радиус на един километър от комплекса са разположени кварталите "Изгрев", "Изток", "Младост 1", "Дианабад" и "Дървеница". Може да предполагаме, че 1/5 от работещите в този комплекс ще идват от разстояние 1 километър – пеш, с велосипед, с няколко спирки градски транспорт. Така се изпълнява едно от важните урбанистични условия за устойчивост -  по-малко трафик на големи разстояния между жилището и работното място. Този факт отличава комплекса от другите големи офисни комплекси, които разчитат на 100% трафик от големи разстояния. От друга страна, комплексът е разположен непосредствено до метроспирката на "Дианабад" и се очаква 50% от работещите в него ще идват с метро. Следователно само 30% от обитателите му ще идват със собствен автомобил.


Три в едно - осветление, отопление, охлаждане

Вътрешното пространство на търговския център представлява търговска улица на закрито, която е покрита с бяло кристално стъкло. То осигурява ценна, нефилтрирана дневна светлина във вътрешността. През зимата ултравиолетовите лъчи преминават почти 100% през стъкления покрив, за да се превърнат в инфрачервени при докосване на вътрешните повърхности. Така познатият „парников” ефект е пасивно решение за подпомагане на отоплението през студените месеци. За да се осигури слънцезащитата през лятото, се използва вода по неочакван начин - оборотна вода ще тече по цялата повърхност на стъкления покрив. Доказана като силен ултравиолетов филтър, тя ще задържа преминаването на лъчението, а изпаряването й ще понижи локалната температура на покрива.


Зелен покрив


Покривното озеленяване на ниското тяло е с площ 7000 кв.м и е с претенция да бъде най-големият зелен покрив в България. Голямата зелена повърхност има мощен емоционален, екологичен и енергиен смисъл. Това решение осигурява повече от 40% трайно озеленяване на парцела въпреки плътното застрояване. Зелените покриви задържат водата и натоварват по-малко канализацията при валежи. При горещини изпарението на водата има охлаждащ ефект и се избягва ефектът на топлинния остров в градовете.


Високотехнологична фасада
 
Офисите в този комплекс ще наложат свой собствен стандарт, който следва добрите практики от успешни реализации в Германия, а именно:
Максимум дневна светлина, минимум изкуствена светлина – специално разработената фасада с оптичните си щори и прозрачните си стъкла ще осигурява комфорт при работа на дневна светлина за 100% от офисните площи.
Отваряема фасада. Следвайки европейската, а не американската школа, фасадата е отваряема. Специално разработена отваряема клапа осигурява външен въздух за всяко помещение.
Комплексът ще има два режима на работа:
Режим лято - Фасадата отразява УВ лъченията и намалява хладилния товар. Фасадата пропуска дневна светлина и избягва изкуственото осветление, а децентрализирани климатици работят само там, където е необходимо. Сградата се охлажда през нощта, като се отварят клапите на климатиците. Системата за управление на сградата контролира осветление, конвектори и щори в оптимален режим на работа.
Режим зима - С трите си стъкла и затворената въздушна междина фасадата постига феноменален коефициент на топлопреминаване, като при отворени щори с кристалните си стъкла пропуснатите ултравиолетови лъчения вътре в офисите могат да стоплят пасивно помещенията за минути. Децентрализираната климатизация работи само там, където е необходимо (например при фасадите в сянка).

Източник: Индекс имоти

(15.07.2010)