Регулацията на пазара на имоти - ябълката на раздора в бранша

Недвижими имоти

Ново професионално сдружение настоява държавна институция да поддържа регистър на брокерите, а не професионална камара.

Брокери на имоти, обединени в новосформираното Национално сдружение „Брокери на имоти“, са внесли в парламента петиция срещу законопроекта за регулиране на посредническата дейност при сделки с недвижими имоти, подготвен от Националното сдружение „Недвижими имоти“.

В петицията посредниците изразяват опасения, че ако законопроектът се приеме, ще се стигне до монополизиране на пазара и до унищожаването на малките и средни фирми в бранша.

За регламентация на дейността на брокерите се говори от години, но изключително активна работа в тази посока има от 2011-2012 г. насам. Преди това беше направен опит за доброволен публичен регистър на посредниците, който така и не проработи, а идеята за лицензионен режим на работа не беше възприета от бранша, тъй като е силно рестриктивен режим.

Засега единственият механизъм за гарантиране на качеството на услугите на брокерите е въведеният през 2010 г. европейски стандарт. Той обаче не е задължителен, а препоръчителен за компаниите, които предлагат посреднически услуги при сделки с имоти.

Законопроектът на сдружението „Недвижими имоти“ все още не е внесен в деловодството на Народното събрание. В интервю за Investor.bg, което предстои да бъде публикувано скоро, Добромир Ганев, зам.-председател на Управителния съвет на Националното сдружение „Недвижими имоти“ и основател на агенция Форос, коментира, че „в момента е почти безсмислено, няма я обективната възможност да продължим разговорите с Народното събрание и с министерствата“, както и че разговорите ще бъдат подновени, когато се видят знаци за стабилност.
Според него е необходимо да се приеме консенсусен вариант на новото законодателство с дискусия.

Различията между двете професионални организации-

Оказва се, че двете професионални организации имат различия само в една посока – дали да се упражнява принципът на саморегулацията, или държавата да има по-активна роля на пазара на имоти.
И двете организации защитават тезата, че е необходимо да има закон, с който да се регламентира дейността на брокерите, а самите посредници – и фирми, и физически лица, да бъдат включени в национален регистър, както и настояват да бъдат въведени изисквания за професионална квалификация/стаж и правила за професионалната етика на посредниците при сделките с имоти.

Докато обаче Националното сдружение „Недвижими имоти“ предлага да се прилага принципа на саморегулацията – т. е. браншът да се регулира от професионална камара, подобно на строителния сектор и на оценителите, която да поддържа професионален регистър и към която да работи етична комисия, от другото професионално сдружение настояват регистърът да се поддържа от държавна институция, а вписванията в него да се извършват от държавни служители към Агенцията по вписванията или друг орган на основания, посочени в закон.

От сдружението настояват още санкциите за неизпълнение на задълженията на брокерите да се налагат само от българските съдилища, а не от комисия от професионална етика към камарата, както и професионалните обучения да се извършват по реда на Закона за професионалното обучение и образование в свободно избрано от всеки брокер учебно заведение, а не по програма и в учебно заведение, определени от камарата.

Източник: http://www.investor.bg/

(28.06.2013)