Променят строителния закон до края на годината

Строителство

Предприемачите губят 25% от времето си заради бюрокрация

altМинистерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) ще завърши до края на ноември подготовката на промените в Закона за устройство на територията (ЗУТ). Това стана ясно на проведената вчера в Националния център за териториално развитие  кръгла маса. Основните насоки на промените ще са в ясно разграничаване на участниците в строителния процес и за

постигане на равнопоставеност

между тях, каза Екатерина Захариева, зам.-министър на МРРБ. Мисля, че фирмите за строителен надзор също трябва да бъдат обединени в своя камара. Относно отчуждителните процедури на терени, нужни за важни държавни и общински проекти, има идея да се ползва опитът на други страни, където обжалването не спира строителните работи. В момента до издаването на разрешенията за строеж, дори на важни проекти минава доста време. Частните интереси са важни, но националните, на всички нас са с по-голяма обществена значимост, уточни Захариева.

Създаването на ясни правила

и опростени процедури са част от предпоставките при подобряване на бизнес климата в страната, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев пред участниците в кръгла масата. Идеята за промените е да се даде шанс на общините и държавата да правят бързо инфраструктура и с интересни проекти да привличат средства от еврофондовете Редакциите в закона трябва да имат бърз и дългосрочен ефект и да са прозрачни, допълни той.

Плевнелиев посочи, че в България собствениците на фирми губят една четвърт от времето си за решаване на административни въпроси. В Таджикистан например за тази цел се изразходва 7 процента от времето на висшите мениджъри. Средноевропейското равнище на този показател е под 9 на сто. За последните четири години Румъния два пъти по-бързо се е "движила" от България и 90 процента от инвестициите в региона се насочваха там, а не в България, каза още министърът. Някои от участниците на кръглата масата поискаха от общините да бъдат отнети несвойствените дейности.

Време е общините да останат без право

да приемат и въвеждат в експлоатация на строежите, поиска предриемачът Борис Кумпиков. Може да се остави на тях да узаконяват постройки от пета категория. Всичко останало да се решава от ДНСК, както е било дълги години. Трябва съвсем точно да се конкретизира и отговорността на фирмите за строителен надзор. Някои промени през последните години доведоха до размиването й между ДНСК и общините. Не бива в закон да има условни формулировки, което дава възможност за злоупотреби. Напр. за някои протоколи се казва "че могат да бъдат съставяни", допълни той.

Източник: Монитор
Автор: Васил Нанчев

(13.10.2009)