Прогноза за инвестиционния пазар на имоти в Европа – възможно заоблачаване

Цени и анализи

Въпреки ръста на преките инвестиции в бизнес имоти в Европа през тази година на хоризонта остават някои облаци, които биха могли да хвърлят сянка над възстановяването на пазара, прогнозират от глобалната консултантска компания DTZ.

Един от облаците идва под формата на строгите мерки за икономии. Те биха могли да представляват заплаха за все още крехкото възстановяване на пазара на имоти, особено в страните, които са най-изложени на високи нива на държавна задлъжнялост, смятат консултантите.

Въпреки че прогнозата на компанията за пазарите на имоти в Европа остава непроменена през второто тримесечие, специалистите са на мнение, че повишената нервност относно силата на възстановяването влияе на инвеститорските решения.

Независимо от това инвестиционното търсене остава силно, а притокът на инвестиции от Близкия Изток и Азия се очаква да продължи.

Общите преки инвестиции в бизнес имоти в Европа възлизат на 21,4 млрд. евро през второто тримесечие на 2010, което е ръст от 11% спрямо 19,3 млрд. за първото, отчитат от DTZ.

Общо за първото полугодие обемът достига 40,7 млрд. евро, което е повишение от 85% спрямо същия период на миналата година. Този ръст отразява общото стабилно възстановяване на активността от ниските стойности през първото тримесечие на 2009 г.

Въпреки това инвестициите остават под дългосрочната средна тримесечна стойност от 31 млрд. евро и отчетения обем за последното тримесечие на 2009 г.

Възстановяването на обемите остава неравномерно между различните държави в Европа. На тримесечна база инвестиционните сделки нарастват с 29% до 7,9 млрд. евро във Великобритания и с 23% до 2,2 млрд. във Франция, но намаляват с 19% до 3,8 млрд. в Германия. Трите държави формират две трети от инвестиционната активност през второто тримесечие.

В Централна и Източна Европа (ЦИЕ) обемите се увеличават почти два пъти до 900 млн. евро, сочат още данните. За разлика от този регион в Испания се отчита спад от 10% до 1,1 млрд. евро, а в скандинавските държави намалението е с 35% до 2 млрд. евро, като то се дължи предимно на спад в Норвегия.

Местните инвеститори продължават да доминират на европейските пазари, като формират 62% от придобиванията през периода, без изменение спрямо първото тримесечие. Междурегионалните инвеститори формират 19% от всички сделки, което е нарастване спрямо дела от 7% през предходното тримесечие.

Инвеститорите от Азия и Близкия Изток са нетни купувачи през тримесечието със съответно 1,5 млрд. и 1,1 млрд. евро. Европейските инвеститори са нетни продавачи с 1,6 млрд. евро – те са купили активи за 17,3 млрд. евро, а са продали за 18,9 млрд.

Стойността на търговските активи, станали предмет на сделки през второто тримесечие, възлиза на общо 5,1 млрд. евро, което е спад от 39% спрямо първото. За разлика от този сегмент при продажбите на офиси е отбелязан ръст от 43% до 9,8 млрд. евро. При проектите със смесено предназначение има повишение от 108%, но от ниска база, до 3,5 млрд. евро през второто тримесечие.

Източник: investor.bg

(22.07.2010)