Пред финала

Строителство

Най-големият строеж в София е към края си


altНа какво са равни 130 хиляди куб.м бетон, 810 тона арматура и 16 хиляди тона стомана? На пет офис сгради, една от които е висока 67 метра, на най-големия мол в България и най-големия паркинг, строен в последните няколко десетилетия.
Обща разгъната застроена площ – над 240 хил. кв.м, и инвестиции от над 200 млн. евро, 80 млн. от които в офис сградите.

Бумът на пазара на недвижима собственост в последните години позволи строителството на проект от този мащаб на бул. "Цариградско шосе" в София, ефектите от който отекнаха обратно върху сектора на бизнес имотите. В началото на годината в него се реализриа най-голямата сделка за офис наем - 23 хил. кв.м с клиент БТК, сега прекръстена на "Виваком". Очаква се през пролетта на следващата година да отворят врати първият в София и най-голям за момента в страната хипермаркет на търговец на дребно номер едно в Европа Carrefour и първите магазини с марките Zara, Bershka, Pull&Bear, Stradivarius и Massimo Dutti, собственост на най-големия моден търговец в Европа Inditex.

Миналата седмица инвеститорите и партньорите в проекта отчетоха завършването на основните строителни работи. Изпълнени са грубият строеж и фасадите на сградата, като до откриването на първите офис сгради в началото на следващата година и на мола през пролетта остават довършителните работи.

"Вярваме, че Европейският търговски център е сърцето на тази нова бизнес локация", казва Таня Косева-Бошова, изпълнителен директор на дружеството - инвеститор в офис сградите, European Trade Center, от второто офис ниво на високата 67 метра кула, в която ще бъде новата централа на "Виваком".

През прозореца от едната й страна се вижда как работници поставят фасадата на друга офис сграда с над 50 хил. кв.м офиси. От другата е изоставената конструкция на журналистическия факултет на Софийския университет, която също се очаква да бъде заменена от офис сграда.

Това са само част от проектите по булеварда, които до няколко години ще го превърнат в доминираща бизнес зона за града. Антон Славчев, мениджър "Офиси и бизнес паркове" в консултантската компания Colliers International, казва, че в момента около пътната артерия се строят и са планирани около 300 хил. кв.м нови административни площи. Една четърт от тях – 72 300 кв.м, са в Европейския търговски център, собственост на ETC - компания, която досега е построила шопинг мол в Бургас, строи втори търговски център в Стара Загора и планира трети в Добрич. Освен ETC инвеститори в проекта на "Цариградско шосе" са Carrefour (в собствения си хипермаркет) и гръцкият фонд Assos Capital (собственик на останалата част от мола).

Комплексът стъпва на най-важната пътна артерия в София, която му осигурява бързи връзки с центъра и с летището. Но инвеститорите не разчитат само на даденостите на терена от 54 декара. Френската търговска верига е финансирала изграждането на тунел от отсрещния кв. "Младост", който води директно до подземния паркинг на мола.
"Нещо, което винаги ни е водело в проектирането, е комуникативността на мястото, която беше значително подобрена благодарение на тунела и на Carrefour", казва архитект Илиан Илиев, чието студио "АС-Илиев" е проектирало освен този комплекс и останалите сгради на European Trade Center, и шопинг центъра "Сити център София", спечелил наградата на публиката в националния конкурс "Сграда на годината" на вестник "Строителство Градът" през 2006 г.

Паркинги за 2800 автомобила трябва да осигурят и мола, и офисите, на които се падат 840 места.
Но това, което се вижда от прозорците на офис сградите, е задаващата се конкуренция. В същото време бизнесът освобождава персонал, защото заради свиването на икономиката има по-малко работа, намалява офис пространствата и се опитва да свали разходите си за наеми.

Около 900 хил. кв.м са офис площите, които се изграждат или са в начален етап на строителството в София, каза още Славчев и прогнозира, че "голяма част" от тях няма да бъдат завършени или да намерят наематели. "При положшение че има толкова много изграждащи се проекти, няма как всички да намерят своите ползватели при слабата икономическа обстановка", каза той.

Първоначалният наем, който си бяха поставили за цел инвеститорите в Европейския търговски, беше около 14.5 евро на кв.м. В периода, откакто тази цена беше обявена, средните офертни наеми в извън топ центъра са потънали с между 20 и 40%.
Но Славчев е убеден, че проектът ще бъде успешен и в тази среда: вече са отдадени 50% от офисите и "очакваме в рамките на следващата година да се справим с отдаването и на останалите офис площи".

Източник: Строителство.инфо

(26.10.2009)