Правят ли технологиите хората по-малко човечни?

Общество

Младите хора от 18 до 24-годишна възраст смятат, че технологиите ни правят по-малко човечни и че обществото разчита прекалено много на тях, сочи ново проучване, проведено онлайн в Бразилия, Китай, Франция, Индия, Индонезия, Италия, Япония и САЩ.

Изследването е направено от името на "Интел" между 28 юли до 15 август 2013 г., сред представителна извадка от 12 хил. души.

52% от хората до 24-годишна възраст твърдят, че обществото разчита на технологиите твърде много.

Същевременно 61% смятат, че технологиите правят хората по-малко човечни.

Младите обаче са и най-големи оптимисти за бъдещето на им.

Според изследването хората на новото хилядолетие смятат, че технологиите подобряват техните лични взаимоотношения (69 %), образованието (57%), транспорта (52%) и здравеопазването (49%).

Обратно на резултата при младите, проучването разкрива, че по-възрастните жени (над 45-годишна възраст) и тези, които живеят в нововъзникващите пазари са ентусиазирани за ролята на технологиите в техния живот и са по-склонни да кажат, че технологиите правят хората по-човечни, помагайки им да задълбочат взаимоотношенията си.

Жените в нововъзникващите пазари пък са склонни, за да подобрят живота си, да прегърнат идеята за технологии, които други биха счели за прекалено лични: софтуер, който следи за работните навици (86%), навиците за учене на студентите (88%) и дори умни тоалетни, които следят за здравето на ползващия ги (77%).

Хората с високи доходи пък били най-склонни да споделят анонимно лични данни, като например резултатите от лабораторни тестове и информация за пътувания.

Те са и най-отворени към покупките на технологични устройства и се интересуват редовно от новостите.

Източникhttp://www.vesti.bg/

(28.10.2013)