Половината клиенти търсят имот до 50 000 евро

Пазарът на имоти

      Близо половината от кандидат-купувачите за ново жилище искат то да е до 50 000- 60 000 евро, показват данните на брокери и сайтове за обяви.

В София близо 40% от търсенето за 1-стайни апартаменти е до 50 000 евро. С кандидатите, които са склонни да дадат и повече - до 60 000 евро, стават общо около 60 на сто от мераклиите за такъв дом. Това излиза от данните на imot.bg. При двустайните около 35% от клиентите искат апартаменти с цени до 60 000 евро.

В Бургас пък почти 65% от търсенето на 2-стайни апартаменти е на цени до 60 000 евро. При едностайните 41 на сто от клиентите планират да дадат до 40 000 евро. До 50 000 евро са склонни да платят над 65% от кандидатите.

Близо половината от желаещите да купят едностане във Варна държат той да струва не повече от 50 000 евро. Около 53% от купувачите на двустайни пък предпочитат да са на цени до 60 000 евро.

От началото на кризата най-много се търсят апартаменти до 50 000 евро, обобщават брокерите на имоти. Това са и най-продаваните жилища. Причината - те са най-достъпни, пък и удовлетворяват нуждите на хората без собствен дом - често млади семейства. Обикновено са 2-стайни апартаменти с площ около 50-60 кв. м в София и малко повече - в други градове. И от статистиката за изтеглените ипотечни кредити също може да се достигне до този извод. Близо 50% от получените ипотечни кредити са за суми между 10 000 и 30 000 евро. Обикновено банките отпускат до 80% от стойността на купувания имот. Това значи, че най-много заеми са теглени за жилища до 50 000 евро. Фактът, че тези имоти са най-купувани през последните години, обаче води до изчерпване на добрите налични апартаменти в ценовата категория, казват брокерите и кредитните консултанти. Влияние оказва и по-замрялото строителство през последните години. Така нови жилища се появяват по-малко на пазара.

Като цяло предлагането на току-що пуснати апартаменти се ограничи. От съществуващите пък останаха по-некачествените - с лоши характеристики и на по-неатрактивни локации. Хубавите се обявяват на по-високи цени, които не удовлетворяват желанията или финансовите възможности на клиентите.

Според експертите от "КредитЦентър" жилищата до 40 000 евро са се изчерпали в най-трудните кризисни времена. В момента предлагането е основно на по-големи и по-скъпи апартаменти. Заради спада в броя на по-евтините и качествени имоти много хора нямат възможност да открият желаното от тях жилище с месеци. Това се отразява на имотния пазар в страната - има по-малко реални сделки. Влияе и на кредитирането. То почти е замряло през последните 1-2 месеца въпреки промоциите на банките, показват наблюденията на кредитните консултати. Според тях именно спадът в броя на добрите евтини имоти до 40 000 евро бил основната причина.
Клиентите, които се насочват към по-скъпи апартаменти, обикновено имат достатъчно спестени пари и по-рядко прибягват до външно финансиране.

Според кредитните консултантите има и друга причина за слабия ипотечен пазар - продължаващите притеснения на хората относно финансовата им стабилност в следващите години. Въпреки че цените на имотите се стабилизираха и спадът тази година е само с няколко процента, високата безработица и замръзналите доходи подтикват хората да са предпазливи и да избягват прекомерна задлъжнялост, казват от "КредитЦентър".
Автор: София Терзийска

Източник и снимка: www.24chasa.bg

(04.12.2012)