Пазарът на имоти започна годината с повече сделки

Пазарът на имоти

Пазарът на имоти е започнал годината с повече покупко-продажби сравнено с 2012 г. Това се вижда от данните на Агенцията по вписванията за броя на транзакциите на имотния пазар за първите три месеца на 2013 г.

Новината безспорно е добра за пазара, още повече, че традиционно първите месеци на годината се характеризират със слаба активност. А и в началото на 2013 г. от агенциите за недвижими имоти отчетоха и леко отдръпване на клиентите, провокирано от стачките и оставката на правителството.

Зимна активност

Общият брой сделки с имоти в страната за януари-март е 44 174, при 35 821 за същият период на миналата година (ръст от 23%). Над половината от тях са в областните градове, което показва съживяване на градските пазари.
Общото нарастване на обемите продажби е положителен сигнал от имотния пазар и затвърждава тенденцията към възвръщане на интереса, както на местни, така и на чуждестранни купувачи на имоти, коментират данните от Bulgarian Properties.
С най-голям ръст на годишна база от големите градове е Пловдив – с 28.6%. Там броят на сделките през първото тримесечие е 2578, при 2005 регистрирани транзакции година по-рано. Нарастване на броя на продажбите има регистрирано и в София и в периода януари-март са отчетени 3 600 сделки, което е с над 8% ръст на годишна база. Така броят на покупко-продажбите в столицата се доближава до нивото си от началото на 2011, когато бяха вписани 3644 транзакции.
Интересът към имотите край морето също расте. С двуцифрен процент на годишна база се увеличават и сделките в двата големи черноморски града – Варна и Бургас. Тенденцията там се запазва за втора поред година. За периода януари-март във Варна са направени 1924 сделки, а в Бургас – 1212. Традиционно за последните години расте и броят на сделките в някои преобладаващо земеделски райони, като Търговище и Пазарджик, се вижда от данните.

През годините

Регистрираното сега нарастване на броя на сделките е второто от началото на кризата. За първи път от 2008 г. насам ръст на броя на покупко-продажбите беше отчетен през 2011 г. спрямо 2010 г., когато за цялата година бяха регистрирани 222 733 сделки. През 2012 г. обаче обемите отново спаднаха, но със символичните 2%, но останаха доста над броя на сделките от 2009 и 2010 г. и подреди годината като втората стабилна от началото на кризата.

Източник: http://www.capital.bg/

(18.04.2013)