Обама ще се закълне днес в Капитолия

По света

Днес е официалната церемония по встъпването в длъжност на президента на САЩ Барак Обама и вицепрезидента Джо Байдън.

Според конституцията на САЩ президентският мандат изтича в 12 часа през деня на 20 януари. Този път 20 януари се случи в неработен ден за официалните институции и президентът и вицепрезидентът положиха клетва на закрити церемонии в Белия дом. В понеделник клетвата ще бъде повторена "пред всички".

Това е 57-а поред тържествена церемония за встъпване в длъжност на американски президент. 

Интересно е, че Обама в началото на своя първи мандат се закле пак два пъти, но по друга причина, напомня РИА "Новости". Тогава съдията от Върховния съд Джон Робъртс обърка текста на клетвата, а Обама повтори думите му и се наложи на следващия ден да се закълне още веднъж, вече с правилния текст. 

По традиция при такава церемония денят за Обама ще започне с посещение на църковна служба. Направо от храма той ще се отправи към украсената със знамена Капитолия. Церемонията е на специална трибуна от западната страна на хълма на властта. 1600 души са с покани за тържеството. След иногурацията те са поканени и на тържествен обяд.

Клетва пред библията на Линкълн

Първо Обама ще повтори клетвата с ръка върху Бибилията, принадлежала някога на Линкълн, след това ще се закълне и вицепрезидентът Джо Байдън.

Първата официална реч за новия президентски мандат на Обама е веднага след това.

Церемонията ще се показва на специалните екрани, разположени по главния вашингтонски булевард. Според полицията между 600 и 800 хиляди души ще я проследят по този начин. През 2009 година там се бяха събрали рекордните 1,8 милиона души.

Традицията

Иногурацията на президента е една от най-старите традиции в сравнително младия политически живот на САЩ. В днешния си вид тя съществува от 1841 година. В конституцията на САЩ са посочени само датата за встъпване в длъжност и думите на президентската клетва – 35 на брой. Всичко останало е дан на традицията, която включва речта на президента и парада по улиците на Вашингтон. Преди четири години парадът стана известен с първо участие на оркестъра на хомосексуалистите и лесбийките. Участието на този оркестър е гарантирано и сега.

Многобройни иногурационни балове се провеждат по традиция в столицата. С какво ще бъде облечена първата дама на САЩ – това ще стане едва ли не първа тема за американските медии след баловете. Официалните тоалети на първите дами се предават за съхранение в Смитсъновия музей за американска история във Вашингтон и стават част от постоянната експозиция, посветена на съпругите на президентите на САЩ.

Мерките за сигурност

За сигурността по време на церемониите отговаря, както винаги Сикрет сървис. Тя осъществява общото ръководство на всички американски служби, осигуряващи безопасността и опазването на реда във Вашингтон. Хилядите полицаи ще бъдат подпомогнати частично от доброволци. Службите за сигурност предупреждават, че на 21 януари заради претоварени мрежи могат да възникнат трудности с телефонните връзки. Транспортът в центъра на столицата няма да се движи, затварят се и няколко моста между Вашингтон и съседната Вирджиния. От съображения за сигурност се запечатват всички шахти по маршрута на церемонията.

Иногурацията на Обама ще го постави на изпитание пред метеорологичните условия в столицата. Разбира се "вашингтонския студ" от три градуса над нулата ще бъде проблем и за гостите, несвикнали на такива температури в района. Самият Обама обаче ще трябва да се закълне без връхна дреха.

"Проклятието" на втория мандат

На Обама му предстои и т.нар. "проклятие на втория мандат". В американската история се е наложила своеобразна тенденция: вторият мандат за много президенти преминава много по-трудно от първия.

Засега Обама изглежда победител – не само заради успеха на изборите, но и благодарение на многобройните победи над републиканците по конкретни въпроси.

Той успя да постигне повишаване на данъците за по-богатите американци при запазване на данъчните облекчения за средната класа. Налице е реформа в здравеопазването, договор с Русия за нападателните оръжия със среден обсег.

Обама успя да изведе войските от Ирак и да започне излизането от Афганистан. 

Той успя дори да подпише указ за частично ограничаване на безконтролната продажба на оръжие в САЩ. Дали ще успее да продължи в същия дух и през втория мандат остава главна интрига за световната публика. 

Източник: http://www.standartnews.com

(21.01.2013)