Заплатите на британците са намалели най-много в целия Европейски съюз

По света

Заплатите на британците през икономическата криза са намалели най-много в целия Европейски съюз, дори повече, отколкото в Гърция, съобщи Би Би Си, позовавайки се на данни на Камарата на общините. Според тези данни към средата на 2010 г. почасовото заплащане на труда е спаднало средно с 5,5 на сто.
В Германия този показател е 2,7%, а средно в ЕС заплатите са намалели с 0,7%. Сред страните, където процентът на спад на заплатите е близък с този за Великобритания са Гърция, Португалия и Холандия.
В други страни, които силно пострадаха от кризата в еврозоната, заплатите не са спаднали така стремително. В Испания например за този период те са се понижили с 3,3 на сто, а в Кипър - с 3%. В същото време във Франция работните заплати са нараснали с 0,4%, отбелязва БТА.
Министърът на финансите от кабинета в сянка Кети Джеймисън обяснява това с „мащаба на кризата при правителството на Дейвид Камерън - цените растат по-бързо”. Правителството твърди, че се бори с нарастващите цени чрез данъчни мерки. Тези, които получават до 10 000 британски лири годишно, са освободени от данъци - общо 2,7 милиона души във Великобритания.
През 2009 г. държавните служители в страната са получавали средно 16,6 лири на час, а през 2011 г. - 15,80 лири. Заплатата в частния сектор е намаляла от 15,10 лири на час до 13,60 лири.

Източник: http://dariknews.bg

(13.08.2013)