Замъци на разпродажба

По света

     Инвеститорите в имоти, които искат да притежават замък или някаква историческа собственост, може би е добре да се поогледат в Италия. Правителството, общините и различни държавни агенции напоследък обявяват за продажба уникални имоти, за да повишат приходите си, съобщава The Wall Street Journal.

Плановете на премиера на Италия Марио Монти за увеличаване на приходите и намаляване на разходите включват продажбата на 350 сгради. Правителството на технократа Монти се надява да събере около 1,5 млрд. евро от продажбата на недвижими имоти, според Agenzia del Demanio, агенцията, която управлява имотните активи на държавата.

Сред най-апетитните имоти, които предстои да намерят нов собственик, са замъкът Орсини в центъра на Рим, казармите в Болоня, където по-рано се е помещавало италианското Министерство на отбраната, Палацо Диедо във Венеция, както и още 18 исторически сгради града. В Милано пък се продават повече от 100 сгради.

Италианските ведомства притежават сгради на стойност около 42 млрд. долара, които или са им излишни, или не се използват пълноценно, показват данни на одържавената банка Cassa Depositi e Prestiti. Продажбата на някои от тези сгради, които са изключително ценни, е един от най-бързите начини държавата да набере приходи, които да отидат в закъсали общини или пък в централната хазна.

Планът за продажба на държавни имоти обаче не се очертава да бъде реализиран безоблачно. Заради страха им от срив на еврото инвеститорите се пазят от вложения в Италия и други по-периферни членки на еврозоната заради финансовите им проблеми. Освен това потенциалните купувачи се изправят пред редица формалности и пословичната италианска бюрокрация, което би забавило намирането на наематели за сградите. Това на свой ред отлага възвръщането на инвестицията за неопределено време. Въпреки това обаче някои опортюнистични фондове, които търсят висока възвръщаемост, въпреки високия риск, са склонни да инвестират в Италия. Експерти от сектора на имотите обаче не очакват бум на сделките.

Италия не е единствената европейска държава, изпаднала във финансови затруднения, която се опитва да продаде имоти, за да си набави свежи пари. Приватизацията в другите закъсали държави от еврозоната също не върви гладко. В Гърция например се очаква сериозен интерес към изоставеното международно летище край Атина и различни имоти на островите, но продажбата им се забави заради изборите.
По статията работиха: Миглена Иванова, редактор Андрей Любенов

Източник: www.investor.bg

(09.08.2012)