Жилищните цени в САЩ изправени пред тригодишен спад

Цени и анализи

Жилищните цени в САЩ може да се понижават още три години, тъй като продавачите вадят нови имоти на пазара, чийто брой се прогнозира да достигне 12 млн., пише Bloomberg.

Жилищата с просрочени ипотеки или тези в процес на принудително отнемане, които може да бъдат предложени за продажба, пречат на цените да достигнат дъното след спада от 28% от 2006 г. насам, според анализатори от Moody’s Analytics Inc., Fannie Mae, Morgan Stanley и Barclays Plc. Тези имоти биха се прибавили към жилищата, които стоят празни или скоро могат да бъдат предложени за продажба от собствениците им.

„Независимо за какъв тип инвентар става въпрос, въпросът е, че има повече предлагане, отколкото търсене,” казва Оливър Чан, жилищен стратег в Morgan Stanley в Сан Франциско. „След като веднъж стигнем дъното, ще отнеме три или четири години цените да започнат да растат с 1 или 2% на година.”

Увеличаващото се предлагане заплашва да подкопае усилията на правителството да подкрепи жилищния пазар, защото купувачите са в очакване на по-изгодни условия. Необходими са още понижения на цените, за да е устойчиво възстановяването, казва Джошуа Шапиро, главен икономист за САЩ в компанията за икономически прогнози Maria Fiorini Ramirez Inc., базирана в Ню Йорк.

През юли продажбите на нови и съществуващи жилища в Щатите се понижиха до рекордно ниски ниски след изтичането на срока на данъчните кредити за купувачите на имоти, а безработицата остана в близост до 26-годишен връх. Медианната цена на използваните имоти през месеца беше 182 600 долара, което е приблизително като нивото от 2003 г,. сочат данните на Националната асоциация на брокерите на имоти в страната (NAR).

Рекордно предлагане

Към юли в САЩ има 4 млн. жилища, които са предложени за продажба чрез брокери. Би отнело рекордните 12,5 месеца, за да бъдат продадени, ако се запази темпът на реализация от миналия месец, според данните на асоциацията.

„Най-доброто нещо, което може да се случи, е цените да достигнат ниво, което да изчисти пазара“, казва Шапиро, който прогнозира, че цените може да паднат с още 10 до 15%. „Точно сега купувачите знаят, че не е достигнато дъното, затова чакат.”

Около 2 млн. жилища ще преминат във владение на кредитори до края на следващата година, прогнозира Марк Занди, главен икономист на Moody’s Analytics в Пенсилвания. Според него цените ще се понижат с 5% до 2013 г.

След като опрат дъното, цените ще растат с годишен темп от 3%, което означава, че ще отнеме повече от 10 години, за да се върнат на пиковите си стойности, казва той.

Дъглас Дънкан, главен икономист на базираната във Вашингтон Fannie Mae, заяви в интервю миналата седмица, че 7 млн. жилища в САЩ са празни или в процес на принудително отнемане. Според Чан от Morgan Stanley броят на имотите, станали собственост на банките и такива в процес на отнемане, които тепърва ще излязат на пазар, е по-близо до 8 млн.

Цените ще паднат с още 8%, до нивата от 2002 г., преди да започнат да се възстановяват през 2014 г., смята Сандипан Деб, стратег жилищно кредитиране в Barclays в Ню Йорк.

Вероятност за продажби

В допълнение към 8 млн. празни имоти или такива в процес на отнемане, собствениците на други 3,8 млн. имота, или 5% от американските домакинства, казват, че е „много вероятно“ да предложат имотите си за продажба в рамките на шест месеца, ако настъпи подобрение, според проучване от юли на сайта за имоти Zillow.

„Това има потенциала да създаде трионообразен модел на дъното. Започват да се продават имоти, при което някои изчакващи продавачи се втурват на пазара и го наводняват“, коментира Стан Хъмфрис, главен икономист на Zillow.

Ако пазарът не падне до естественото си дъно, ценовите повишения в следващите 5 до 10 години няма да са с темпа на инфлацията, казва Бари Ритхолц, главен изпълнителен директор на компанията за проучвания FusionIQ. Ценови повишения, които са по-слаби от инфлацията, са като намаления на стойността, посочва той.

Източник: investor.bg

(17.09.2010)