Жилищните кредити стават по-изгодни след година

Кредитиране
Въпреки бума на жилищното кредитиране през последните няколко години, България все още изостава спрямо европейските държави. Тази констатация беше направена от част от посредниците в търговията с недвижими имоти в рамките на провелия се преди около седмица строително-инвестиционен форум.
По данни на Клер Сачи, изпълнителен директор на Еngel East Europe - Холандия, за момента само 2% от апартаментите в България се купуват с ипотечен кредит. Според нея българската банкова система за отпускане на жилищни заеми продължава да е много изостанала на фона на други европейски държави. В Унгария с ипотечен заем се купуват около 10 на сто от жилищата, в Чехия - 8 на сто, а във Великобритания - 80%.
Противоположно обаче е мнението на Орлин Владиков, председател на Национално сдружение "Недвижими имоти" (НСНИ) и управител на агенцията за имоти "Орвитекс". Делът на покупките със заем е значително по-висок, казва Владиков. По данни на националното сдружение, през последната година около 30-32% от имотите в България са купени с кредит.
Въпреки противоречивите данни посредниците са единодушни, че България все още изостава на фона на останалите държави от Централна и Източна Европа. Според брокерите на недвижима собственост това се дължи преди всичко на високите лихвени равнища у нас. Банките в България поддържат едни от най-високите лихви спрямо останалите държави в Югоизточна Европа. Очакванията на всички агенции са лихвите по кредитите да се понижат, след като България се присъедини към Европейския съюз.
В момента тегленето на ипотечен заем не е най-удачният вариант, тъй като лихвите са между 3.5 и 4 пъти над ЛИБОР-а. Сега той варира около 2.75 - 2.8 процента. В същото време ипотечните заеми, които се отпускат за населението, са с лихва 9 - 11%. На този етап най-ниски са нивата за корпоративни клиенти - около 7.8 на сто.
Очакванията са, че лихвата по ипотечните кредити ще намалее при приемането на България в Европейския съюз, достигайки нива от 5-6 на сто. Това дава основание на предприемачите да прогнозират по-нататъшното развитие на ипотечния пазар въпреки сериозния ръст на жилищните кредити през последните 2-3 години. 2004-2005-а бяха годините на бум на жилищните заеми, които за определен период надминаха 100-процентов ръст. През март т. г. увеличението на заемите бе овладяно в рамките на 85 процента.
Освен надеждите, че банките ще коригират лихвените равнища, предприемачите изтъкват и друг аргумент в полза на прогнозата, че жилищното строителство все още има потенциал. Той е, че в България вече има достатъчно акумулиран финансов ресурс, в това число и на различни инвестиционни фондове, които се занимават с изкупуването на жилища.
Посредниците на недвижима собственост се надяват и на по-гъвкава политика на банките при затруднения на клиентите да изплащат ипотечните заеми. "Едно допълнително разсрочване на заема във времето би облекчило кризисната ситуация, която се създава при необслужване на един кредит. Друг вариант е предоговаряне на лихвените равнища. В това отношение банките имат огромен резерв, тъй като години наред те реализираха изключително високи печалби. В Европа ЛИБОР-ът беше 2.8 - 2.9%, а тук най-евтиният жилищен кредит не падаше под 9%. Тоест, финансиращите институции имат огромно натрупване в годините. И допускам, че банките ще трябва да направят някакъв разумен компромис в това отношение", коментира Орлин Владиков.
Прогнозите за тази година предвиждат плавно покачване на цените на жилищата, като увеличението няма да прехвърли 15%. От началото на тази година цените са се повишили с 4.7%, отбеляза изп. директор на "Бългериан ленд дивелопмент" Димитър Савов. Той отчете, че само през миналата година са построени четири-пет пъти повече жилища в сравнение с 2004 г.
http://www.segabg.com/
(07.06.2006)