Еврозоната излиза от рецесията

Икономика

През второто тримесечие икономиката расте с 0.3% спрямо предходното

Икономиката на еврозоната излезе от рецесията през второто тримесечие на 2013 г. Според експресните данни на Евростат, за периода април - юни БВП на страните от паричния съюз се е повишил с 0.3% спрямо предходното тримесечие. Толкова е и общият ръст на икономиките на всички държави от ЕС. На годишна база все още се отчита свиване, както в рамките на еврозоната, така и за ЕС като цяло – съответно с 0.7% и с 0.2%.

Дългоочакваното завръщане към растеж съживи оптимизма за възстановяването на икономиките в паричния съюз. В основата му стои съживяването на двете най-големи икономики в ЕС – Германия и Франция, което макар и очаквано, надмина прогнозите на анализаторите. След като в началото на годината икономиката на Франция отчете свиване от 0.2%, а тази на Германия отбеляза нулев растеж, през второто тримесечие техните БВП се повишават съответно с 0.7% и с 0.5%, като изпреварват и отчетените от САЩ 0.4%.

Запалване на двигателите

Отбелязаният от икономиката на Германия растеж е най-големият от повече от година и се дължи в огромна степен на вътрешното частно и колективно потребление, пише Reuters. Фактор е и подемът в производството, за който обаче анализатори предупреждават, че едва ли ще се запази със същите темпове. Според тях отбелязаният през пролетта на 2013 г. скок в производствената активност по-скоро може да се окачестви като период на корекция след свиването на външните поръчки през миналата есен, отколкото като трайна тенденция. "Не очакваме индустриалното производство да се увеличи през втората половина на годината с темпове, подобни на наблюдаваните през последните месеци", коментира Ралф Солвеен, икономист от Commerzbank, цитиран от Financial Times.

Изненадващо висок на фона на очакванията на анализаторите растеж отбелязва и френската икономика. Отчетеният резултат от 0.5% е най-високият от началото на 2011 г. насам и той се движи от потреблението и индустриалното производство, които компенсират отчетения пореден спад на инвестициите, пише Reuters. По думите на икономиста от Unicredit Research Тулиа Буко, цитирана от Financial Times, френското възстановяване е "много по-стабилно, отколкото бихме могли да предположим". Отчетените резултати са глътка въздух и за управлението на президента Франсоа Оланд, чието обществено одобрение пострада през последните месеци в резултат на рекордно високата безработица в страната, отбелязва изданието.

Рано за оптимизъм

Въпреки положителните резултати очакванията за следващите месеци остават умерени. "Според прогнозите ни през следващата година възстановяването (в Европа) би трябвало да стъпи на по-здрава основа, стига да съумеем да продължим да избягваме нови политически кризи и пагубни сътресения на пазара", коментира след публикуването на данните европейският комисар по икономическите и паричните въпроси Оли Рен, цитиран от Reuters. По думите му обаче няма място за самодоволство, доколкото постигнатите резултати все още са слаби, а знаците за възстановяване – крехки. "Зад средните стойности стоят значими разлики в отделните страни членки, като редица от тях все още имат неприемливо високи равнища на безработица, а прилагането на жизненоважни, но трудни реформи в рамките на ЕС е все още в началната си фаза. Така че ни предстои дълъг път", посочва Оли Рен. В началото на месеца президентът на Европейската централна банка Марио Драги също прогнозира умерени темпове на възстановяване с оглед на все още слабите трудови пазари, припомня Reuters.

Резервирани в оценките си въпреки наблюдаваното в почти всички страни от еврозоната подобрение на икономиките остават и анализаторите. "Завръщането към скромни темпове на растеж в еврозоната като цяло няма да разреши дълбоко заседналите икономически и фискални проблеми на страните от периферията на блока", се посочва в цитиран от Reuters анализ на Capital Economics. Така например спасената с външен заем Португалия успява да отбележи скок на БВП с 1.1% спрямо предишното тримесечие, но доста по-големите икономики на Испания и Италия остават в зоната на рецесията. Това разделение на различни скорости в рамките на блок, обвързан от една валута, е проблем, защото става трудно да се провежда парична политика, подходяща за страни в различни фази на бизнес цикъла.

Разнопосочни остават и резултатите на страните извън еврозоната. В унисон с предварителните очаквания икономиката на Чехия излиза от рецесията през второто тримесечие, като отчита ръст от 0.7%. Полша също подобрява резултатите си спрямо началото на 2013 г. и отбелязва ръст от 0.4% при 0.2% за първото тримесечие. Икономиките на Литва, Латвия и Унгария обаче се забавят, макар и да остават в зоната на растежа, а Швеция отчита свиване на БВП с 0.1%.

Източник: http://www.capital.bg

(15.08.2013)