Евродепутати искат равни заплати за мъжете и жените

Общество

     Налагат се промени в съществуващото законодателство за премахване на различията в заплащането между мъжете и жените, включително и по-строги санкции за работодателите. За това призоваха евродепутатите в гласувана вчера резолюция.

Жените в ЕС печелят 16,4% по-малко от мъжете. Намаляването на разликата в заплащането на мъжете и жените е изключително бавно, а в някои страни от ЕС дори се наблюдава обратната тенденция – към увеличаване.

“След почти четиридесет години на очевидно неефективно законодателство държавите членки направиха само малки промени в законите си за справяне с разликата в заплащането между мъжете и жените като все още не се налагат санкции на работодателите”, заяви преди гласуването Едит Бауер, автор на резолюцията.

С текста, приет с квалифицирано мнозинство, евродепутатите призоваха Европейската комисия да предложи нови мерки за намаляване на неравенството в заплащането между половете. Освен това те поискаха от страните на Европейския съюз да засилят сътрудничеството си в областта и да предложат нови идеи за преодоляване на разликата в заплащането.

Заради липсата на съществен напредък към днешна дата Европарламентът поиска Еврокомисията и държавите членки да допълнят съществуващото законодателство с подходящи ефективни, пропорционални и възпиращи санкции за работодателите в нарушение. Тези санкции трябва да включват административни глоби и лишаване от правото на ползване на публични услуги и субсидии.

Санкции с възпиращо действие са предвидени вече от директивата на ЕС за равни възможности и равно третиране на мъжете и жените от 2008 г., но правните експерти отчитат липсата на радикални промени в националните законодателства, както и липсата на санкции за работодатели в нарушение, се казва в резолюцията.

Причините са комплексни и често взаимносвързани. Те включват дискриминация, силна “сегрегация” на пазара на труда, подценяване на женския труд, традиции и стереотипи и — не на последно място – образование, посочват евродепутатите в резолюцията.

Източник: http://www.monitor.bg

(28.05.2012)