Държавната администрация в САЩ спира работа за първи път от 17 години

По света

За първи път от 17 години американските правителствени агенции ще затворят врати, след като републиканците и демократите не успяха да постигнат консенсус за бюджета, предават световните агенции.
Днес около 800 хил. държавни служители няма да бъдат на работа. Затворени са националните паркове и музеите, спират се и някои административни услуги, включително подмяната на документи за самоличност, както и повечето от дейностите на НАСА, съобщава Bloomberg.
Анализатори се опасяват, че административната парализа ще прерасне в битка между Белия дом и Конгреса с много по-сериозни последствия – как да се повиши таванът на американския правителствен дълг, който ще бъде достигнат на 17 октомври, за да се избегне фалит.
Нито демократите, нито републиканците имат интерес от постигането на компромис. Белия дом не иска да се откаже от политическата си стратегия, а Конгресът смята, че частичното прекъсване на работата на администрацията е правилният път за постигането на бюджетно споразумение.
Надеждата на републиканците е, че блокажът на администрацията ще окаже натиск върху демократите, те ще отстъпят и ще се стигне до по-широко бюджетно споразумение, включително по-дълбоко съкращаване на разходите.
Шансовете за споразумение в последния момент, което е обичайна практика напоследък, се изпариха малко преди полунощ, след като Камарата на представителите не отстъпи от позицията си и отново настоя законопроектът за достъпно здравеопазване на президента Барак Обама да бъде отложен с една година. Демократите категорично не се съгласиха.
“Всичко това е претекст за удовлетворяването на исканията на републиканците, а това е много странен дневен ред, който е толкова болезнен за американския народ”, коментира лидерът на мнозинството в Сената Хари Рийд. По-рано говорителят на Камарата Джон Бейнър призова демократите да седнат на масата за преговори.
Частичното спиране на работата на държавната администрация ще струва на американската икономика поне по 300 млн. долара дневно, сочат изчисления на IHS. Въздействието на тези загуби ще се мултиплицира във времето, тъй като голяма част от работата на бизнеса ще изостане, а това ще се отрази и на потребителите.
Президентът на САЩ Барак Обама и Конгресът са в конфликт по отношение на фискалната политика, след като републиканците спечелиха контрола върху Камарата на представителите. На няколко пъти заради споровете им почти се стигаше до частична административна парализа.
Все пак републиканци и демократи успяваха в последния момент да постигнат консенсус, за да избегнат най-лошото – фалит заради споровете за тавана на дълга.
Бейнър и Обама проведоха кратък разговор малко преди полунощ. Бейнър посочи, че е изтъкнал пред президента колко работни места ще бъдат изгубени заради законопроекта му за достъпно здравеопазване. Обама пък обвини републиканците, че се опитват да извлекат дивиденти, за да си свършат работата, пише FT.
Финансовите пазари още вчера, предусещайки битката, реагираха на предстоящото затваряне на федералните служби. В последния час на търговията американските акции записаха загуби, а доларът достигна неколкомесечни дъна за деня.
Фракция от републиканците обаче дава известна надежда, тъй като няколко от членовете на Камарата са готови да подкрепят законопроект за финансирането на правителствените служби без да се съкращават разходи за здравеопазване. Питър Кинг, републикански конгресмен от Ню Йорк, коментира пред изданието, че стратегията на партията води до задънена улица, затова е гласувал срещу нея.
За засегнатите от конфликта чиновници ситуацията означава загуба на доходи и неплатен отпуск за неопределен период от време. Тези, които все пак ще продължат да работят, не знаят кога точно ще си получат възнагражденията.
Същевременно Барак Обама направи видео обръщение към американските военни. Той посочи, че ще направи всичко възможно Конгресът максимално скоро да вземе решение за финансирането на администрацията и тя да заработи нормално.
Американският президент обясни, че военните на мисии ще продължат да изпълняват задълженията си и отбеляза, че има специален законопроект, който гарантира, че заплатите им ще бъдат изплатени навреме, съобщава АП. Това обаче не се отнася за цивилните служители на военното министерство.

Източник: http://www.investor.bg

(01.10.2013)